(Ne)očakávané výsledky volieb

Jeden proti všetkým, alebo všetci proti jednému, aj tak by sa dalo zhodnotiť celé predvolebné dianie. To platí, či pre SMER, rovnako aj pre ĽSNS. Takmer všetky strany boli proti obidvom spomínaným. No situácia po voľbách je rovnaká, rozdiel je v tom, že sú tu výsledky, ktoré musia všetci rešpektovať.

Medzi stranami, ktoré vyhoreli je napríklad KDH, ktorému chýbali desatiny percenta na to, aby sa dostali do parlamentných lavíc.  Pavol Frešo sa tak rýchlo na verejnosti zrejme neukáže, pretože to čo vedeli všetci už pred voľbami, sa stalo realitou. Dostal facku, akú si SDKÚ nepamätá a zisk približne 0.3% z neho robí hrobára v červených teniskách. Nejednotnosť maďarských strán zas spôsobila, že SMK chýbalo asi 30.000 hlasov a ostáva pred bránami, zatiaľ čo Béla Bugár sa so stranou MOST – HÍD vyškrabal na 6.5%. Sľuboval, že s Ficom sa spájať nebude. Prílišné sebavedomie zrazilo k zemi aj Radoslava Procházku, ktorý sa už pasoval za premiéra, no nakoniec môže byť rád, že sa vôbec dostal medzi 8 úspešných strán zo ziskom len 5.6%. Doslova s odretými ušami tak bude môcť rozmýšľať, čo ďalej. Prekvapením okrem Mariana Kotlebu je aj Boris Kollár, ktorý za pár mesiacov na sociálnej sieti dokázal, že politika sa dá robiť aj cez Facebook. Doslova z obývačky získal neuveriteľných 6.6%. To je fenomén dnešnej doby a ktovie, čo nás čaká o 4 roky. Podľa niektorých analytikov možno aj skôr, pretože sa pohrávajú s myšlienkou predčasných volieb.

Médiá, či už doma, alebo v zahraničí najčastejšie píšu o víťazstve Róberta Fica, no zároveň dodávajú, že stratil väčšinu. Jedným dychom píšu o Marianovi Kotlebovi , ktorého strana získala až 8.04% a strane Borisa Kollára, ktorého strana získala 6.62%.  Už menej sa venujú SaS, ktorá po SMER-e získala prekvapujúco najviac hlasov 12.1%.

Rozhodujúcou stranou pri zostavení vlády, ale môže byť paradoxne SNS, ktorá má 8.64% a ak by nemal byť vo vláde SMER, bude sa musieť spojiť až 5, alebo 6 strán. Keďže všetci vylučujú spoluprácu s Mariánom Kotlebom, môže sa paradoxne stať, že v opozícii zostane neskutočná kombinácia ĽSNS s doterajšou vládnou stranou SMER. Inými slovami, ak má niekto istú účasť vo vláde, bude to práve SNS s 15-timi kreslami. Bude sa musieť rozhodnúť, na ktorú stranu sa nakloní. So SMER-om by museli pribrať ešte niekoho, sklamaný Radoslav Procházka by možno ponuku prijal. Ak by sa rozhodli pre ústretovosť a spoluprácu s ostatnými stranami, vznikla by veľmi pestrá vláda v zložení SaS, OľaNO, SNS, Sme Rodina a skôr SIEŤ ako MOST – HÍD. Premiérom by sa mohol stať Richard Sulík, ale uvidíme ako dopadnú stretnutia a rokovania jednotlivých strán. SMER síce získal „iba“ niečo cez 28%, stále má šancu na zostavenie vlády, v prípade, že niekto „zradí“ sľubovanú nespoluprácu s Ficom a jeho stranou pred voľbami.

Každopádne ľudia si zvolili zmenu  a najmä mladá generácia nečakane prevalcovala verných dôchodcov, keď volila tzv. neštandardné strany.

V najbližších dňoch a týždňoch bude situácia na Slovensku veľmi zaujímavá.

(mp)

 

 

Pozri tiež

Stanovisko mesta Banská Bystrica k voľbám poštou zo zahraničia

Na sociálnych sieťach sa objavili informácie týkajúce sa doručenia nekompletných hlasovacích lístkov pri voľbe zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *