Neriskujte, že nakazíte iných – vyzýva BBSK ľudí cez letáky na testovacích miestach

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pripravil letáky, ktoré vyzývajú ľudí k dodržiavaniu všetkých platných opatrení aj po obdržaní negatívneho výsledku testu. Letáky postupne distribuoval aj v spolupráci s okresnými úradmi do všetkých okresov kraja, dostať by ich mali ľudia spolu s certifikátmi po absolvovaní antigénového testu.

Predchádzať ďalšiemu masívnemu šíreniu nového koronavírusu sa Banskobystrický samosprávny kraj snaží aj pomocou letákovej informačnej kampane. Tá je zacielená na ľudí, ktorí tento týždeň, no najmä počas blížiaceho sa víkendu, absolvujú plošné testovanie.

„Videli sme to už v minulosti, že ľudia po obdržaní negatívneho výsledku antigénového testu poľavili v dodržiavaní opatrení, začali sa navštevovať a prispeli tak k ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19. V spolupráci s odborníkmi sme preto pripravili informačný leták, ktorý upozorňuje na skutočnosť, že negatívny výsledok antigénového testu automaticky neznamená, že nie ste infikovaní. Ľudí aj prostredníctvom neho vyzývame k zodpovednému prístupu,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Leták tiež pripomína dodržiavanie známeho pravidla R – O – R (Rúško – Odstup – Ruky), odrádza od osobného stretávania sa, najmä s ľuďmi z ohrozených skupín, a vyzýva k dodržiavaniu všetkých platných opatrení.

BBSK pripravil a vytlačil 380-tisíc kusov letákov, ktoré postupne rozdistribuoval na všetky okresné úrady v kraji. Prvé letáky dodala župa už v stredu do okresov Brezno, Poltár, Lučenec a Krupina, okresné úrady ich vydávajú pre jednotlivé odberné miesta spolu s testami. K ľuďom by sa leták mal dostať spolu s výsledkom ich testu, priamo na odbernom mieste.

„Niektoré okresné úrady nám popri tejto aktivite avizovali problém s nedostatkom certifikátov. BBSK sa preto rozhodol na vlastné náklady zabezpečiť aj tlač potvrdení, ktoré podľa usmernenia hlavného hygienika certifikáty nahrádzajú. Celkovo sme pripravili 60-tisíc týchto potvrdení, ktoré distribuujeme do okresov Detva, Veľký Krtíš a Banská Štiavnica,“

doplnil Ján Lunter.

Okrem toho kraj hneď po oznámení celoplošného skríningu aktívne oslovil samosprávy s ponukou priestorov stredných škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti pre potreby testovania. Celkovo dal BBSK samosprávam k dispozícii 31 škôl, v ktorých môžu umiestniť svoje mobilné odberové miesta (MOM). Na organizačnom zabezpečení ich fungovania sa budú podieľať aj samotní riaditelia škôl.

TS BBSK, Lenka Štepáneková, foto ilustr. red.

Pozri tiež

Inscenácie Divadlo Štúdio tanca v marci exkluzívne na portáli navstevnik.online

Banskobystrické divadlo venujúce sa už viac ako 22 rokov súčasnému tancu sa s radosťou zapája …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *