Bratislavské herečky v Bábkovom divadle na Rázcestí

Do Bábkového divadla na Rázcestí smeruje bratislavské Štúdio 12. Štyri populárne herečky a herec vystúpia v priestore Vily Dominika v utorok 19. decembra. Prinesú inscenáciu súčasnej slovenskej spisovateľky a dramatičky Jany Juráňovej Misky strieborné nádoby výborné.

Štúrovci a štúrovská tradícia – to je večná čítanková téma, učebná látka, s ktorou sa opakovane stretávame a stretávali sme sa, nielen na hodinách slovenčiny či dejepisu. Napriek tomu, že by sme si mohli myslieť, že o tejto kultovej téme našich dejín vieme všetko, Misky strieborné, nádoby výborné nás presvedčia o opaku. Nahliadajú na štúrovskú generáciou inou, netradičnou optikou.

 „Misky strieborné, nádoby výborné odhaľujú pokrivenosť kultúrneho obrazu, ktorý celé desaťročia – najmä prostredníctvom učebníc a čítaniek – (de)formuje vzťah ľudí k histórii krajiny, v ktorej žijú. Cez štúrovské ženy – Adelu Ostrolúcka, Aničku Jurkovičovú, Antóniu Sládkovičovú a Marínu Pišlovú, vyvstávajú čítankoví superkladní hrdinovia ako ľudia často veľmi problematickí,“

hovorí recenzentka Anna Grusková.

Prostredníctvom pozoruhodných životov a reflexií ústredných ženských postáv sa inscenátorky pokúšajú odbúrať zaužívané kultúrne kódy a odhaliť “skutočný” svet národných hrdinov. Tak vzniká nevšedné predstavenie, ktoré komentuje, ironizuje, baví, podnecuje aj provokuje.

Štyri ženské historické postavy interpretujú herečky, známe z bratislavských divadiel aj televíznej obrazovky –  Rebeka Poláková, Zuzana Konečná, Danica Matušová a Kristína Tothová. Mužský aspekt štúrovskej generácie v postave Jána Kalinčiaka zosobňuje Ľubo Bukový.

Štúdio 12 odpremiérovalo inscenáciu v marci 2015. V tom istom roku bola režisérka Alena Lelková nominovaná na ocenenie DOSKY 2015 v kategórii Objav roka.

Exkluzívne predstavenie sa uskutoční v sále Bábkového divadla na Rázcestí v utorok 19. decembra o 19.00 hod.

TS: Monika Tatarková, foto: archív Bábkového divadla na Rázcestí

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *