Ján Lunter, predseda BBSK: Zhodnotenie roka 2021

Ján Lunter, predseda BBSK: Zhodnotenie roka 2021

„Rok, ktorý máme za sebou, bol druhým rokom, počas ktorého naše životy ovplyvňovala pandémia ochorenia COVID-19. Jej vplyv vidieť aj na našich aktivitách, do ktorých sme vložili mnoho úsilia a energie.

Hneď od začiatku roka sa našou témou číslo jeden stalo očkovanie a stratégia veľkokapacitných očkovacích centier, s ktorou sme prišli, sa neskôr stala aj základom štátnej očkovacej stratégie.

Zriadili sme osem očkovacích centier po celom kraji, z ktorých doposiaľ nepretržite fungujú tri – v Banskej Bystrici, vo Zvolene a v Lučenci. Do polovice augusta dostalo len v očkovacích centrách BBSK vakcínu takmer 170-tisíc ľudí, k začiatku decembra bolo v kraji aj vďaka očkovacím aktivitám župy plne zaočkovaných viac ako 260-tisíc ľudí.

Ako jedni z prvých sme prišli s výjazdovým očkovaním, ktoré sa dnes opäť ukazuje ako účinný prostriedok na zvýšenie počtu zaočkovaných. Vďaka mobilnému očkovaniu sa vakcína dostala k viac ako 20-tisíc záujemcom zo všetkých regiónov, vrátane najmenej zaočkovaných obcí, na ktoré sa župa zamerala hneď, ako NCZI začalo zverejňovať potrebné štatistiky.

Okrem toho sme pokračovali v historicky najväčšej rekonštrukcii ciest, s ktorou sme začali hneď po nástupe do vedenia župy v roku 2017. Ku koncu tohto roka už budeme mať kompletne zrekonštruovaných takmer 600 kilometrov ciest II. a III. triedy, na ktorých rekonštrukcie sme vyčlenili peniaze z vlastného rozpočtu. Na viac ako 120 kilometrov úsekov sa nám podarilo získať 36,4 milióna eur z eurofondov, ktoré sa stali pre ľudí v kraji opäť dostupnými vďaka našej snahe, a po tom, ako boli roky zablokované pre čierne zamestnávanie za bývalého župana.

Podarilo sa nám tiež splniť sľub ľuďom z okolia Muránskej Planiny, ktorým sme začiatkom decembra odovzdali kompletne zrekonštruovaný úsek medzi Muráňom a Muránskou Hutou. Ten vlani poškodili prívalové dažde tak závažne, že cesta tu na niektorých miestach doslova prestala existovať.

Energiu sme, najmä v posledných týždňoch, vložili aj do boja za takú reformu nemocníc, ktorá by ľuďom garantovala dostupnosť ambulantných lekárov. Snažili sme sa presadiť zákonné garancie, že rušenie lôžok nenastane bez toho, aby bola súčasne ozdravená a posilnená ambulantná sféra a pre ľudí sa zdravotná starostlivosť nestala nedostupnou. Takáto garancia sa do zákona nedostala, čo nás mimoriadne mrzí – najmä preto, že minister zdravotníctva nám len pred pár dňami tu, na Úrade BBSK dal prísľub, že sa tak stane.

Napriek tomu sa nevzdávame a lekárov k nám do kraja sa snažíme prilákať rôznymi spôsobmi – tento rok sme tak pre kraj a okres Detva získali pľúcnu lekárku, ktorej sme pomohli so znovuzariadením ambulancie po tom, ako ju postihla potopa. Dnes ordinuje pod hlavičkou kraja podobne, ako detská lekárka v rovnakej poliklinike.

Aktivít, do ktorých sme sa ako kraj pustili je veľa, či už v oblasti kultúry, kde sa podarilo napriek ťažkému roku množstvo pekných projektov, alebo v oblasti sociálnych služieb či školstva. Ďakujem všetkým zamestnancom, ktorí sa na ich realizácii podieľali.

Moja vďaka patrí aj zastupiteľstvu, ktoré ocenilo aj Transparency International Slovensko ako najtransparentnejšie zo župných zastupiteľstiev – len vďaka zhode naprieč celým politickým spektrom sa nám darí náš kraj rozvíjať a posúvať ho dopredu. Ďakujem preto aj všetkým kolegom poslancom za ich aktivitu a snahu hľadať riešenia v prospech obyvateľov.

Ďakujem.“

BBSK, foto: mp

Pozri tiež

Vesmírne divadlo v kaštieli

Milovníci vesmíru a detskej kreativity si prídu na svoje v Stredoslovenskom múzeu vďaka vesmírnemu výtvarnému divadlu. Priestory …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *