….a mesto ľahlo popolom

Písal sa 03. august 1761. Dátum, ktorý do histórie mesta Banská Bystrica vypálil svoj nezmazateľný znak. Mesto pod Urpínom zasiahla jedna z najväčších tragédií tých čias – požiar. V Matejovom dome vám už tento utorok o 17 – tej hodine rozpovieme príbeh mesta, ktoré ľahlo popolom.

Stredoslovenské múzeum si pripomína výročie nešťastia, ktoré navždy zmenilo tvár Banskej Bystrice. Na podujatí ….a mesto ľahlo popolom priblíži udalosti, ktoré tejto tragédii predchádzali. Návštevníci sa tak budú môcť vrátiť do dňa, kedy ulice baníckeho mesta zahalil hustý dym a tmavú noc pretínal svojím svetlom len oheň, nezadržateľne sa valiaci mestom.

„História Banskej Bystrice má čo ponúknuť aj súčasným generáciám, či už pre výstrahu alebo inšpiráciu. Tejto téme je venovaná aj jedna z expozícií Stredoslovenského múzea a nájsť ju môžete v Matejovom dome. Na jednom z jej troch poschodí sa nachádza miestnosť venovaná cechom, no a práve tu sa náš príbeh začína. Odohral sa pred 260 – timi rokmi a navždy zmenil tvár baníckeho mesta. Priblížime si deň, ktorý bol poznačený chaosom či strachom, ale aj novou nádejou, pretože Banskú Bystricu zachvátil ničivý požiar“,

upresnila lektorka Stredoslovenského múzea Jaroslava Dobrotová.

Na podujatie ….a mesto ľahlo popolom nadväzujú aj aktivity pre rodiny s deťmi, ktoré sa konajú každý utorok o 10 – tej hodine v Matejovom dome. Lektorky Stredoslovenského múzea vás prevedú bystrickými uličkami po stopách ohňa, ktorý sa nimi 03. augusta 1761 nezadržateľne valil a ničil všetko, čo sa mu postavilo do cesty.

Kristína Hatarová, SSM, foto: red

Pozri tiež

Vesmírne divadlo v kaštieli

Milovníci vesmíru a detskej kreativity si prídu na svoje v Stredoslovenskom múzeu vďaka vesmírnemu výtvarnému divadlu. Priestory …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *