NOVÉ VLÁDNE OPATRENIA – otvorených viac prevádzok

Krízový štáb  SR schválil v sobotu v súvislosti s koronavírusom nové prísnejšie hygienické opatrenia.

Vláda zavádza sprísnené hygienické štandardy pre prevádzky, ktoré môžu byť otvorené. Všetky obchody musia zabezpečiť vstup do prevádzky len ľuďom v rúškach, s dezinfikovanými rukami, prípadne rukavicami. Ochranné pomôcky musí zabezpečiť obchod. V obchode musia mať od seba nakupujúci odstup aspoň dva metre. Zároveň v nich nebude môcť byť naraz viac nakupujúcich ako jeden človek na 25 metrov štvorcových plochy. Nové opatrenia predstavil premiér Igor Matovič  spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom.

Obchody budú v nedeľu zatvorené.

Od pondelka (30. marca) budú  po novom za prísnych hygienických štandardov otvorené  aj očné optiky,  služby STK a EK,  zberné dvory, metrový textil a galantérie, servis výpočtovej techniky, advokátske a notárske kancelárie, kľúčové služby, železiarstva,  servisy a predajne bicyklov, záhradníctva, predajne so stavebninami, inštalačným materiálom, predajne farby a laky.

Znovuotvorenie týchto servisov a predajní sa povoľuje len na skúšku. Ak sa ukáže, že firmy pravidlá na maximálny počet ľudí alebo na povinnú ochranu rúk nedodržiavajú, tak opäť zatvoria.

V nákupných centrách zostávajú naďalej otvorené len potraviny, drogérie, lekárne a trafiky.  Pohotovostné lekárne budú otvorené aj počas nedieľ, týka sa to už nedele 29. marca.

Od deviatej do dvanástej predpoludním budú nákupy v potravinách a drogériách vyhradené len pre ľudí starších ako 65 rokov. Vláda tak chce oddeliť túto najrizikovejšiu skupinu pre ochorenie Covid-19 od ostatných.

Ľudia, ktorí prichádzajú zo zahraničia, musia ísť povinne do 14 dňovej štátnej karantény v ubytovniach ministerstva vnútra. Doteraz sa to týkalo len ľudí, ktorým návrat na Slovensko zabezpečil štát.

Štát pripravuje nariadenie, v ktorom chce zakázať predaj respirátorov pre bežnú verejnosť. Chrániť majú ľudí v prvej línii, ktorí potrebujú ochranu v kontaminovanom prostredí. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí a pripomenul, že respirátory síce chránia pred nakazením sa, no nebránia pred šírením nákazy, nakoľko kvapôčky sa cez filter dostávajú von.

Do piatku bolo na  Slovensku celkom nakazených 292 osôb s ochorením COVID-19. V meste pod Urpínom,  v nemocnici F. D. Roosevelta je hospitalizovaný už len 1 pacient s potvrdeným ochorením COVID-19.

zč,  foto: tv markiza, red.

Pozri tiež

Vesmírne divadlo v kaštieli

Milovníci vesmíru a detskej kreativity si prídu na svoje v Stredoslovenskom múzeu vďaka vesmírnemu výtvarnému divadlu. Priestory …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *