Piate očkovacie centrum dnes Banskobystrický samosprávny kraj otvoril v Rimavskej Sobote

V priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote dnes začalo fungovať v poradí piate Očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja. Rimavská Sobota sa tak pridala k Breznu, Banskej Bystrici, Lučencu a Zvolenu, kraj tu pri očkovaní spolupracuje s Prírodnými jódovými kúpeľmi Číž.

Spolu 600 ľudí je tento týždeň pripravené zaočkovať Očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v Rimavskej Sobote, ktoré dnes začalo svoju prevádzku. Očkovanie v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb bude prebiehať počas dvoch dní, župa tu spolupracuje s Prírodnými jódovými kúpeľmi Číž, ktoré majú na starosti medicínsku stránku očkovania.

„Očkovacie centrum v Rimavskej Sobote sme mali pripravené už takmer mesiac, pre chýbajúce vakcíny, ktoré krajom rozdeľuje ministerstvo zdravotníctva, sme však s jeho otvorením museli počkať. Som veľmi rád, že dodávky vakcín sú už obnovené a očkovanie bude od dnes dostupnejšie aj pre ľudí z Malohontu a Gemera,“

povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že celková týždenná očkovacia kapacita kraja je viac ako 55-tisíc ľudí.

Vicežupan zároveň vyzval ľudí, aby sa očkovania nebáli a na prihlasovanie využívali tiež portál nahradnici.sk, ktorý pre všetkých záujemcov o vakcínu zriadil Banskobystrický samosprávny kraj.

„Všetci, ktorí majú viac ako 18 rokov, sú z Banskobystrického kraja a majú o vakcínu záujem, sa môžu už dnes registrovať ako náhradníci na webe nahradnici.sk. Toto prihlasovanie neslúži ako náhrada za prihlásenie cez stránku ministerstva na riadny termín, ale pomáha využiť voľné vakcíny v prípade, že sa na termín nedostavia všetci uchádzači zaregistrovaní cez korona.gov.sk. Systém je nastavený transparentne a plne v súlade s platnou vyhláškou, teda nehrozí, že by tu mladší predbehli starších či ľudí so závažnými diagnózami,“

doplnil Ondrej Lunter.

Pri príprave očkovacieho centra v Rimavskej Sobote, i ďalších očkovacích centier, kraj zabezpečil potrebné materiálno-technické vybavenie, nábytok, priečky, ochranné prostriedky a dezinfekcie, tiež softvérové vybavenie a ďalšie služby, ktoré sú s prevádzkou očkovacích centier spojené, ako zvoz odpadov či upratovacie služby.

Očkovací tím lekárov a sestier poskytli Prírodné jódové kúpele Číž, na otváraní očkovacieho centra sa zúčastnil aj ich riaditeľ Michal Fajin. „Chcem poďakovať BBSK, že vytvoril priestor pre obyvateľov Rimavskej Soboty i pacientov našich kúpeľov, aby mohli byť čo najrýchlejšie zaočkovaní. Pandémia poznačila i fungovanie kúpeľov a je v záujme nás všetkých, aby sa život čo najrýchlejšie vrátil do normálu. Sme pripravení k tomu prispieť našim očkovacím tímom,“ povedal Michal Fajin.

Otvárania očkovacieho centra sa zúčastnil aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko: „Ďakujem vedeniu BBSK, že očkovacie centrum zriadil aj v našom meste. Je to v prospech obyvateľov nášho kraja. Pandémia je problém nielen u nás ale v celej Európe – s touto pliagou sa inak nevysporiadame, musíme zaočkovať čo najväčší počet obyvateľov,“ povedal.

Prevádzka všetkých očkovacích centier je závislá od dodávky vakcín, ktorú koordinuje ministerstvo zdravotníctva, a od otvorenia registrácie na stránke ministerstva. Všetky informácie o očkovacích centrách zriadených krajom sú dostupné na webe www.bbsk.sk/ockovaciecentra.

TS BBSK, Lenka Štepáneková, foto : BBSK

Pozri tiež

Vesmírne divadlo v kaštieli

Milovníci vesmíru a detskej kreativity si prídu na svoje v Stredoslovenskom múzeu vďaka vesmírnemu výtvarnému divadlu. Priestory …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *