Prezident: Riešením je zásadná rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby 

Alebo zásadná rekonštrukcia vlády, ktorá by získala dôveru v parlamente a nepolarizovala by spoločnosť, alebo predčasné parlamentné voľby. To sú dve riešenia, ktoré v súčasnej politickej situácii vidí prezident SR Andrej Kiska.

Oznámil, že týždeň čakal na to, aké kroky urobí vládna garnitúra na zmiernenie napätia v krajine po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

„Zdá sa však, že žiadne riešenie sa nechystá, nevidím žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery,“ vyhlásil Kiska.

Rozhodol sa preto, že v najbližších dňoch začne rokovanie s politickými stranami o tom, ako si predstavujú budúcnosť, pôsobenie vlády, vzťahy vlády a opozície a najmä to, ako začať obnovovať dôveru ľudí v štát. Nedôvera je podľa prezidenta obrovská, no i odôvodnená. Prezident upozornil, že nech bude motív dvojnásobnej vraždy mladých ľudí akýkoľvek, tragédia, ktorá sa stala, je pre mnohých odrazom slovenskej reality.

„Je to strašná vizitka stavu našej republiky po 25 rokoch jej existencie. Niečo zlé je v samých základoch nášho štátu,“

uviedol Kiska o situácii. Prezident verí, že prípad vraždy vedie ten najlepší možný vyšetrovací tím a že sa mu podarí objasniť prípad. Vyzval verejnosť, aby vyšetrovateľom dôverovala. So svojím vystúpením predstúpil prezident pred novinárov v Prezidentskom paláci v Bratislave, hoci v nedeľu večer mal vystúpiť vo verejnoprávnom RTVS. Vysvetlil, že sa v nedeľu stretol s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), aby hovorili o východiskách zo súčasnej situácie.

„Ukázalo sa, že naše predstavy o možnom riešení sú zatiaľ rozdielne,“ uviedol prezident.

Na základe tohto faktu a vzhľadom na avizované vystúpenie premiéra a predsedu parlamentu, ktorí takisto požiadali o priestor v RTVS, sa prezident rozhodol vystúpiť s vyhlásením skôr.

„To, čo potrebuje spoločnosť v tejto napätej situácii najmenej, je politické divadlo na televíznej obrazovke v podaní najvyšších ústavných činiteľov,“ vyhlásil Kiska.

zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

A. Kiska nebude kandidovať v prezidentských voľbách

Prezident SR Andrej Kiska nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Oznámil to dnes poobede v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *