ZDRAVIE: Alergici by mali zbystriť pozornosť, peľová sezóna liesky a jelše je tu

Pomerne teplý január a začiatok februára spôsobili, že prvé jarné alergény lieska a jelša začali najmä v teplejších oblastiach Slovenska kvitnúť už v tomto období. Následné mrazy síce pribrzdili kvitnutie, ale ani silné mrazivé noci v uplynulom týždni nezastavili rozbehnutý proces kvitnutia. Informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

„Dokladom toho sú aj výsledky monitorovania výskytu peľu v ovzduší. Tohtoročný peľový monitoring sme z technicko-bezpečnostných dôvodov spúšťali oficiálne od 9. kalendárneho týždňa. Stanice v Banskej Bystrici a v Bratislave začali s monitorovaním už v 7. kalendárnom týždni. Banská Bystrica zachytila len veľmi nízke koncentrácie peľu liesky a jelše v ovzduší, no v Bratislave boli už v druhej polovici februára denné koncentrácie peľu jelše 73 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. V 9. týždni boli na celom území Slovenska extrémne nočné mrazy, ktoré spôsobili pokles denných koncentrácií peľu až na veľmi nízke hladiny. V závere týždňa, keď už denné teploty vystúpili mierne nad nulu, sme zaznamenali prudký nárast denných koncentrácií peľu v ovzduší,“ vysvetlila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického RÚVZ.

Ako tiež uviedla, 4. marca monitorovacia stanica v Bratislave zachytila až 173 peľových zŕn jelše v metri kubickom vzduchu, v Banskej Bystrici v ten istý deň bolo 130 peľových zŕn liesky a 46 peľových zŕn jelše.

„Pre nasledujúce dni platí, že peľová sezóna liesky a jelše sa rozbehla na väčšine územia Slovenska, preto počas slnečných či veterných dní bez zrážok, môžeme očakávať zvýšené koncentrácie peľu v ovzduší. Pokles denných hladín bude ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou a nočnými mrazmi,“ dodala Lafférsová.

zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *