Prevenciou nadváhy a obezity si dnes pripomíname Svetový deň zdravia
Veľa zdravia. To je tá fráza, ktorú obvykle používame pri oslavách narodenín alebo sviatkov. Uvedomujeme si vôbec, čo sa pod tými slovami skrýva? Alebo je to pre nás len vžitá fráza, bez ktorej by sa gratulácia nezaobišla? Rozoberme si to slovo zdravie. Znamená to fyzickú aj psychickú pohodu. Radosť z toho, že všetko funguje tak, ako má.
V rámci významných dní vyhlásených Svetovou zdravotníckou organizáciou je 7. apríl Svetovým dňom zdravia. Svetový deň zdravia (World Healthy Day) bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) ako pripomenutie vzniku WHO v roku 1948. Tento dátum býva tradične sprevádzaný celosvetovými podujatiami sústreďujúcimi sa na každoročne vyhlasovanú tému. Tento rok je jeho ústrednou témou prevencia nadváhy a obezity, ktoré sú v poslednom čase patria medzi najrizikovejšie faktory civilizačných ochorení. Cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti o rizikách nadváhy a obezity a poukázať na možnosti prevencie so zameraním na zdravý životný štýl.
Na Slovensku podľa viacerých prieskumov výskyt ľudí s nadváhou alebo obezitou významne stúpa s vekom tak u mužov, ako aj u žien. U mužov sa nadváha vyskytuje v 63,4 %, z toho obezitu malo 20,6 %. U žien sa nadváha až obezita vyskytla v 54,2 %, v pásme obezity bolo 20,5 % žien. Obezita ako celosvetový problém sa netýka len dospelej časti populácie, ale predovšetkým našich detí. Problém sa čoraz viac úzko dotýka detí a adolescentov. Nepriateľom všetkých detí je zlá strava a málo pohybu. Deti, ktoré denne sedia dve a viac hodín pred televízorom či pri počítači, majú o polovicu vyššiu šancu, že budú trpieť nadváhou aj v dospelosti. Iba necelé 4 % všetkých obezít v detskom veku sú spôsobené ochorením hormonálneho systému alebo genetickou poruchou. Najnovšie výskumy potvrdzujú výskyt porúch látkovej premeny tukov a cukrov u detí s vážnou poruchou výživy. Vzniká v dôsledku nerovnováhy medzi príjmom a výdajom energie. Patrí medzi chronické progresívne ochorenia, ktoré skracujú dĺžku života a významne znižujú jeho kvalitu. Najlepšou a najefektívnejšou liečbou obezity je jej prevencia.
Prevencia obezity v detskom veku je tak prevenciou obezity v tom dospelom. Pre zdravie dieťaťa je dôležité, aby obezita bola eliminovaná už v predškolskom veku. Podľa dostupných štúdií sú obézne deti do 6 rokov menej často náchylné k obezite v dospelosti, než tie, u ktorých obezita pretrváva aj v školskom veku. Preto je veľmi dôležitý postoj rodičov, ktorí vytvárajú deťom tie správne alebo, naopak, zlé stravovacie návyky. V detskom veku je tak liečba detskej obezity liečbou stravovacích návykov celej rodiny.
Desatoro zdravého taniera
Stravujte sa pravidelne, aspoň 5× denne: raňajky, desiata, obed, olovrant, večera..
Znižujte postupne príjem soli na 5 g denne.
Obmedzte konzumáciu jedál a nápojov s pridaným cukrom.
Denne konzumujte ovocie a zeleninu (5 porcií).
Denne vypite aspoň 2 litre tekutín, uprednostňujte pitnú vodu a nesladené nápoje.
Jedzte viac vlákniny, celozrnného pečiva, cestovín a celozrnných obilnín.
Nahraďte stužené tuky (napr. margaríny) panenskými rastlinnými olejmi (napr. slnečnicovým, olivovým).
Vyberajte si rôznorodé bielkoviny, ktoré zahŕňajú ryby, chudé mäso a hydinu, vajíčka, fazuľu a hrášok, sójové výrobky či nesolené orechy a semená.
Zvýšte príjem nízkotučného mlieka a mliečnych produktov ako sú mlieko, jogurty a syry.
Vyberajte si menšie porcie jedla.
Je naozaj zdravie to najdôležitejšie čo máme? Zrejme áno. A bohužiaľ nie je samozrejmosťou.
er, foto tasr