Nosenie rúšok povinné, čas na nákup pre seniorov

Slovenská vláda prijala ďalšie opatrenia v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom. Nosenie rúšok je povinné, dôchodcovia by mali obmedziť pohyb mimo svojich bytov.

Dvojmetrový rozostup a meranie telesnej teploty

Vláda rozhodla, že od konca marca sa pri vstupe do nemocníc, obchodov, fabrikách, či iných miest, kde sa hromadia ľudia, merať ľuďom telesná teplota. Okrem toho sa zavádza aj povinné nosenie ochranných rúšok, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho bydliska. V radoch budú ľudia musieť dodržiavať dvojmetrový rozostup. Zákaz fyzickým a právnickým osobám organizovať hromadné podujatia platí až do odvolania.

Otváracie hodiny pre seniorov

Dôchodcovia patria v súvislosti s koronavírusom ku najzraniteľnejšiej skupine. Zo svojich domovov majú preto vychádzať iba v nevyhnutných prípadoch. Zavádzjú sa aj špeciálne otváracie hodiny v obchodoch, pre seniorov nad 65 rokov je vyhradený čas na nákup od 9.00 do 12.00 h. Mestá a obce majú zároveň zriadiť telefónne linky pre seniorov za účelom objednania si donášky potravín. Úrad verejného zdravotníctva SR uzavrie aj činnosť denných stacionárov a pre sociálne zariadenia vydá prísny epidemiologický režim. Návštevy v domovoch dôchodcov sú naďalej zakázané. V prípade nutnosti je vláda pripravená prijať aj zákaz vychádzania pre konkrétne skupiny ľudí.

V nedeľu zatvorené

Všetky obchody, ktoré majú povolenú prevádzku aj v čase mimoriadnej situácie, budú musieť mať v nedeľu zatvorené. Tento deň majú zamestnanci využiť na oddych, prípadne ako sanitárny deň. Bezplatná železničná doprava pre študentov sa ruší pokiaľ budú zatvorené školy. Seniorom zatiaľ táto výhoda zostáva.

Autor: Lenka  Molnárová, Foto: Úrad vlády SR

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do prvého kola

V meste pod Urpínom odštartuje vo štvrtok už XIV. ročník Žiackej chodeckej ligy – päť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *