Nová premiéra pre deti v Bábkovom divadle na Rázcestí

V nedeľu 2. júna sa v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici  koná premiéra príbehu pre deti od americkej spisovateľky britského pôvodu Margery Williams Bianco.

Knižka The Velveteen Rabbit (Zamatový zajačik) vyšla v r. 1922 a do dnešných dní vzniklo nespočetné množstvo filmových adaptácií, rozhlasových hier, divadelných a muzikálových predstavení tohto príbehu. Knižka preslávila autorku po celom svete. K deťom na Slovensku sa príbeh dostáva vôbec po prvýkrát v divadelnom spracovaní.

Zamatový zajačik je rozprávka o tom, ako a kedy sa hračky stanú skutočnými. Príbeh plyšového zajačika hovorí o zázraku lásky, o tom, čo to znamená ľúbiť/ byť ľúbený, ľúbená. Zároveň je to rozprávka o prianiach, o tom ako sa aj zdanlivo neskutočný sen môže stať skutočnosťou.

Réžisérka predstavenia Iva Š. iniciovala výber titulu a jeho prenos do slovenského prostredia:

„Zamatový zajačik je moja dávna spomienka na preplnené divadlá v americkom meste Atlanta, kde sa táto rozprávka hrávala v predvianočnom čase (a stále sa hráva). Príbeh je veľmi krehký a táto krehkosť a jemnosť zrejme učarovala mnohým z dospelých. Každý a každá sme mali svojho plyšáka… Za vzťahom k hračkám je ukrytých veľa nitiek, celé pradivo a sieť vedúca ku vzťahom a láskam v rodine.“

Interpretkou predstavenia je herečka Mária Šamajová, ktorá sa mnoho rokov pohybuje v priestore tvorby pre najmenšie deti. Bola a je profilovou protagonistkou mobilných predstavení pripravených do prostredia materských škôl, ktoré v BDNR vznikali najmä v r. 2004 – 2010 pod názvom Zahrajte sa s rozprávkami. Pod jej rukami zázračne ožili desiatky tradičných bábok alebo bábok z predmetov. (Stále môžete navštíviť sólohry z menovaného cyklu, napr. Bubácku rozprávku, Dobrodružstvá smelého zemiaka, v interpretácii Márie Šamajovej). Svetoznáme dielo M. Williams symbolicky korunuje tento cyklus. Titul je zároveň symbolickým pripomenutím životného jubilea herečky.

Text po prvýkrát do slovenčiny preložila Lujza Demuth. Výtvarne predstavenie pripravila scénická a kostýmová výtvarníčka Hana Kollárová. Na realizácii výpravy a bábok spolupracovala výtvarníčka Katarína Mažáryová a ateliéry divadla.

Premiéra inscenácie sa uskutoční v sále Bábkového divadla na Rázcestí, pri príležitosti dňa detí v nedeľu 2. júna o 16.00 hodine.

Vstupenky na predstavenie je možné rezervovať: vstupenky@bdnr.sk, www.bdnr.sk. Alebo zakúpiť online v predpredaji: www.ticket-art.sk .

BDNR Banská Bystrica, Monika Tatarková

Pozri tiež

Rozhovor so Stankou Škvarkovou: VERÍM, ŽE POD 13 SEKÚND SA DOSTANEM V SPRÁVNY ČAS

Máte za sebou prvú časť letnej sezóny s výbornou bilanciou: 10 behov, 7 víťazstiev, 3 druhé …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *