Novoročný šachový turnaj Banská Bystrica 2019

V Banskej Bystrici sa dňa 4.1.2019 uskutočnil tradičný Novoročný šachový turnaj pri príležitosti 26. výročia vzniku SR. Na turnaji v priestoroch Spojenej školy v Kremničke súťažilo spolu 139 šachistov.

V hlavnom turnaji , ktorý má už históriu 23 rokov, hralo 70 hráčov. Podobne ako v uplynulých ročníkoch aj v tomto roku sa na ňom zúčastnila dobrá konkurencia hráčov, kde najväčším favoritom bol medzinárodne ostrieľaný veľmajster (GM) Milan Pacher. Veľmi zdatnou konkurenciou mu boli však aj talentovaní mládežnícki reprezentanti SR ako napr. bratia Viktor a Filip Haringovci, či Martin Jablonický, čo sa ukázalo aj na ich celkovom umiestnení. V súbežne hranom žiackom turnaji GPX do 14 rokov sa zišlo spolu 69 hráčov a bolo sa na čo dívať. O pekné ceny v jednotlivých kategóriách do 8, 11, a 14 rokov dievčat a chlapcov sa tiež bojovalo s veľkým nasadením a zadarmo sa ani tu bodíky nerozdávali. Aj v týchto žiackych kategóriách súťažili aj minuloroční reprezentanti SR z MEU, ME či MS žiakov, ale zároveň sa tu predviedli aj nové talenty. Obidva turnaje sa hrali švajčiarskym systémom na 7 kôl, s tempom 2 x 15 minút na partiu podľa nových pravidiel FIDE.

Na slávnostnom otvorení privítali účastníkov primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej JUDr. Pavol Boroň a Katarína Líšková v zastúpení riaditeľa za CVČ Havranské B. Bystrica.

Celkovým víťazom Novoročného turnaja sa stal 15 ročný Filip Haring z ŠK Junior Banská Bystrica, pred GM Milanom Pacherom z ŠK Slovan Bratislavatretím Martinom Jablonickým z ŠK Osuské. V turnaji sa pekne presadzovali aj iné mládežnícke talenty a reprezentanti SR. V kategórii mládeže do 18 rokov medzi dievčatami zvíťazila Sofia Anna Cíbiková z ŠK Junior CVČ B. Bystrica pred Katarínou Bobrovou z Garde Detva a Luciou Kapičákovou z Lučenca. V prvej trojke chlapcov do 18 rokov skončili v poradí F. Haring z domáceho klubu, V. Bochníčka (KŠN Bratislava) a M. Sočan ( ŠK Levice). Kategóriu seniorov vyhral František Jablonický z TSS Trnava.

por. Meno   OK FIDE Klub body BH1 BH2
1 Haring Filip   0 2063 Sk Junior CvČ Banská Bystrica 6 30 33
2 Pacher Milan   0 2497 Sk Slovan Bratislava 27½ 31
3 Jablonicky Martin   0 2225 Sk Osuské 27½ 30½
4 Kovac Lubomir   0 2229    27 30
5 Giertli Vladimír   0 1996 So Podbrezová 22½ 25
6 Danada Tomáš   0 2154 Sk Nafta Gbely 5 30½ 34
7 Trangos Miroslav   0 1973 Individualny Clen 5 27½ 30½
8 Jablonický František   0 2098 Tss Trnava Msk Sered 5 26 28½
9 Bochničková Andrea F 0 2113 Sk Modra 5 26 28½
10 Haring Viktor   0 2165 Sk Junior CvČ Banská Bystrica 5 25 28


V žiackom turnaji GPX bojovalo spolu 69 hráčov a boli hodnotení v šiestich kategóriách. U dievčat do 14 rokov zvíťazila Strišková Lucia z KŠN Bratislava a v kategórii chlapcov do 14 rokov bol najlepší Vaštík Lukáš z ŠK Považské Podhradie. V kategórii 11 ročných dievčat zvíťazila Jaroslava Morová a u chlapcov do 11 rokov zvíťazil Marek Ďurovka obidvaja z ŠK Junior CVČ B Bystrica. V kategóriách najmladších dievčat do 8 rokov zvíťazila Juríková Daniela z ŠK CVČ Detva a v chlapčenskej kategórii do 8 rokov vyhral Filip Kulich z ŠK Považské Podhradie. Poháre, medaily, diplomy a vecné ceny do turnaja venovali garant podujatia štátna tajomníčka MŠ VVaŠ SR Mgr. Oľga Nachtmannová, mesto Banská Bystrica, Miestny odbor Matice Slovenskej, ŠK Junior CVČ Bystrica a CVČ Havranské B. Bystrica, ktorých prítomní zástupcovia ich oceneným aj osobne odovzdali. Celkové výsledky sú na
www.chess.sk  link

http://chess-results.com/tnr404139.aspx?lan=4&art=1  hlavná kategória

http://chess-results.com/tnr403846.aspx?lan=4&art=1 kategórie žiakov GPX

Poďakovanie za vydarené podujatie patrí všetkým, čo pomohli a  prispeli k  príprave a jeho zdarnému priebehu. Oceniť je potrebné hlavne  podporu spoluorganizátorov podujatia – Mesto Banská Bystrica, Miestny odbor MS Banská Bystrica, ale hlavne činnosť dobrovoľných pomocníkov – členov miestneho ŠK Junior pri CVČ Banská Bystrica, CVČ Havranské Banská Bystrica, a SŠ v Kremničke, ktorej dôstojné priestory poskytli účastníkom dobré podmienky na hodnotné výkony plné zápalu a celkovú pohodu na podujatí. Vysoká športová úroveň, účasť nádejných talentov, nadšenie a spokojnosť účastníkov turnaja sú zároveň povzbudením pre organizátorov tejto už tradičnej akcie aj do nasledujúcich rokov.

text a foto : Zdenek Gregor

Pozri tiež

Foto: Novoročný šachový turnaj v Kremničke

22. ročník Novoročného šachového turnaja a GPX mládeže sprevádzala poriadna nádielka snehu za oknami Spojenej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *