Novoročný open turnaj v Banskej Bystrici

V Banskej Bystrici sa dňa 5.1. 2020 uskutočnil tradičný Novoročný šachový turnaj pri príležitosti 26. výročia vzniku SR.

Na turnaji v priestoroch Spojenej školy v Kremničke súťažilo spolu 125 šachistov. V hlavnom turnaji , ktorý má už históriu 23 rokov, hralo 82 hráčov. Podobne ako v uplynulých ročníkoch aj v tomto roku sa na ňom zúčastnila dobrá konkurencia hráčov, kde najväčším favoritom bol medzinárodne ostrieľaný veľmajster (GM) Milan Pacher. Veľmi  zdatnou konkurenciou mu boli však aj talentovaní mládežnícki reprezentanti SR ako napr. bratia Viktor a Filip Haringovci, či Martin Jablonický, čo sa ukázalo aj na ich celkovom umiestnení.  V súbežne hranom žiackom turnaji GPX do 14 rokov sa zišlo spolu 43 hráčov ktorí bojovali o body do celkového hodnotenia GPX a o pekné ceny v jednotlivých kategóriách do 8, 11, a 14 rokov dievčat a chlapcov. Aj v týchto žiackych kategóriách súťažili aj minuloroční reprezentanti SR z MEU, ME žiakov, ale zároveň sa tu predviedli aj nové talenty. Obidva turnaje sa hrali švajčiarskym systémom na 7 kôl, s tempom 2 x 15 minút na partiu podľa nových pravidiel FIDE.

Na slávnostnom otvorení privítali účastníkov štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR Oľga Nachtmannová, primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej Pavol Boroň a riaditeľ SS Školy Milan Ponický. Z príležitosti 100. výročia M. R. Štefánika a jeho roku venovala víťazovi putovný pohár spoločnosť M. R. Štefánika v zastúpení predsedom spoločnosti p. Novotňákom a členkou spoločnosti Máriou Gallovou.

Celkovým víťazom Novoročného turnaja sa stal Viktor Haring z ŠK Junior Banská Bystrica, pred GM Milanom Pacherom z ŠK Slovan Bratislava a tretím  Milanom Michaličkom z ŠK Junior Banská Bystrica. Štvrtý v celkovom poradí bol  Filip Haringom čerstvý majster Európy Mládeže v rapid šachu do 16 rokov pred piatym Jánom Puškárom z ŠK Veža Banská Bystrica a 6. Martinom Jablonickým z ŠK Modra. V turnaji sa pekne presadzovali aj iné mládežnícke talenty a reprezentanti SR.

V kategórii mládeže do 18 rokov medzi dievčatami zvíťazila Sofia Anna Cíbiková z ŠK Junior CVČ Banská Bystrica pred Luciou Striškovou z KŠN Bratislava. V prvej trojke chlapcov do 18 rokov skončili v poradí F. Haring, P. Števík z domáceho klubu a Tomáš Bereš z Nitrianskeho šachového klubu. Kategóriu seniorov vyhral Lorenzo Salomons z ŠK Junior CVČ Banská Bystrica. V kategórii žien zvíťazila A. S. Cíbiková pred L. Strížkovou a M. Ondrušovou.

V žiackom turnaji GPX bojovalo spolu 43 hráčov, rozdelení v šiestich kategóriách. U dievčat do 14 rokov zvíťazila Viktória Dudová z ŠK Junior CVČ Banská Bystrica a v kategórii chlapcov do 14 rokov bol najlepší Leo Bodor z Lučenca. V kategórii 11 ročných dievčat zvíťazila Sophia Valentová z KŠN Bratislava a u chlapcov do 11 rokov zvíťazil Tomáš Tichý z ČR. V kategóriách najmladších dievčat do 8 rokov zvíťazila Júlia Štricová z LŠŠ Liptovský Mikuláš a v chlapčenskú kategóriu do 8 rokov vyhral Theo Valent z KŠN Bratislava.Poháre, diplomy a vecné ceny do turnaja venovali: garant podujatia, štátna tajomníčka MŠ VVaŠ SR  Mgr. Oľga Nachtmannová, mesto Banská Bystrica, Miestny odbor Matice Slovenskej, ŠK Junior CVČ Banská Bystrica a CVČ Havranské Banská Bystrica, ktorých prítomní zástupcovia ich oceneným aj osobne odovzdali.

Celkové výsledky sú na: link hlavná kategória: http://chess-results.com kategórie žiakov GPX: http://chess-results.com foto je na: https://www.flickr.com/photos

Poďakovanie za vydarené podujatie patrí všetkým, čo pomohli a prispeli k príprave a jeho zdarnému priebehu. Oceniť je potrebné hlavne podporu spoluorganizátorov podujatia – Mesto Banská Bystrica, Miestny odbor MS Banská Bystrica, spoločnosť M. R. Štefánika, ale hlavne činnosť dobrovoľných pomocníkov – členov miestneho ŠK Junior pri CVČ Banská Bystrica, CVČ Havranské Banská Bystrica, a SŠ v Kremničke, ktorej dôstojné priestory poskytli účastníkom dobré podmienky na hodnotné výkony plné zápalu a celkovú pohodu na podujatí. Vysoká športová úroveň, účasť nádejných talentov, nadšenie a spokojnosť účastníkov turnaja sú zároveň povzbudením pre organizátorov tejto už tradičnej akcie aj do nasledujúcich rokov.

Centrum voľného času Havranské, foto ek

Pozri tiež

Video│Viete, že existuje útulok pre kvety?

TV Hronka  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *