Nový priestor pre kultúru

Banská Štiavnica získa staronový priestor pre kultúru. Po deviatich rokoch od začiatku rekonštrukcie sa verejnosti vráti do užívania podkrovie známeho meštianskeho Rubigallovho domu na Námestí sv. Trojice.

Vynovený priestor bude využívať najmä Mestská knižnica, no svoj priestor v ňom nájdu aj iné kultúrne aktivity.

Podkrovie Rubigallovho domu bolo dlhé obdobie v Banskej Štiavnici jednou z mála kultúrnych scén. Situácia sa zmenila v roku 2010, kedy mesto získalo objekt dnešného Kultúrneho centra a začalo rekonštrukciu Rubigallovho domu v centre mesta. Tá sa nakoniec natiahla na niekoľko rokov a život sa do objektu vrátil až v roku 2016, kedy sa do neho nasťahovalo Klientske centrum, do svojich priestorov sa vrátila Mestská knižnica a časť objektu začala byť využívaná pre administratívu Mestského úradu.

V roku 2018 sa Mestu Banská Štiavnica podarilo byť úspešným žiadateľom vo výzve Fondu na podporu umenia a získalo dotáciu 20 000 € na vybavenie Klubu Rubigall, ktorý bude slúžiť prioritne ako študovňa a miesto pre realizáciu aktivít Mestskej knižnice, sekundárne aj ako priestor pre iné kultúrne, vzdelávacie a spoločenské aktivity.

Otváracie podujatie sa uskutoční vo štvrtok 16.5. 2019 o 10.00 stretnutím detských čitateľov so spisovateľkou Gabrielou Futovou.

„Vďaka podpore vedenia mesta sa nám podarilo v posledných rokoch posilniť objekt Rubigall ako priestor spájaný s kultúrou a umením,“ hovorí vedúci oddelenia kultúry, športu a mediálnej komunikácie Mestského úrad Rastislav Marko. „Okrem návratu Mestskej knižnice sa podarilo opraviť a dať do prevádzky rezidenčný byt určený pre umelcov, ktorí prichádzajú do Banskej Štiavnice v rámci projektu Mesto kultúry. Tým je k dispozícii aj blízky ateliér. Vznik Klubu Rubigall je ďalšou ukážkou toho, že Mesto Banská Štiavnica má úprimný a konkrétnymi skutkami potvrdený záujem o rozvoj kultúry a umenia ako jednej zo svojich strategických priorít.“

Vybavenie Klubu Rubigall z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

TS Mesto Banská Štiavnica, Rastislav Marko, foto: Mestská kultúra v B. Štiavnici

Pozri tiež

Rekonštrukcia vojenského cintorína vo Zvolene

Obnova hrobov dôstojníkov i úprava zelene. Mesto pristupuje k rekonštrukcii jedného z vojenských cintorínov na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *