Nultý ročník festivalu amatérskych divadiel ponúkne pestrú škálu predstavení

Rôznorodé žánre a pestrá paleta divadelných hier sa predstaví počas troch festivalových dní v podaní amatérskych divadiel z košických výmenníkov, z Jakloviec a Nitry. Súčasťou festivalu budú odborné či rozborové diskusie s profesionálmi.

Festival dáva priestor ochotníkom a začínajúcim divadlám, ktoré chcú ukázať svoj talent a nadanie. Vďaka pestrej divadelnej palete žánrov je tu možnosť na vzájomnú inšpiráciu či objektívnu kritiku. Súčasťou festivalu bude odborná diskusia o hre a rozvoji nadobudnutých zručností ochotníkov v divadelnej tvorbe. Pozvanie na otvorený dialóg a konzultácie prijali nezávislí hodnotitelia Ján Homolka, herec bábkového divadla Žilina a Miriam Kičiňová, dramaturgička. Diskusie sa uskutočnia 15 minút po predstavení a sú na ňu pozvaní aj samotní diváci, ktorí sa chcú dozvedieť viac o samotných hercoch a hrách.

„Hlavnú líniu bude tvoriť osem predstavení počas 3 dní v budove Alfa v Kulturparku. Keďže ide o nultý ročník, priestor sme dali neprofesionálnym divadlám skúšajúcim vo Výmenníku Brigádnická a Výmenník Važecká. Zostavu doplní divadelný súbor z Jakloviec, sociálne divadlo Hopi Hope a hosťujúce divadlo z Nitry, kde festival vznikol,“

vysvetlila Gabriela Mišurová, jedna z organizátorov festivalu.

Tragédie, komédie či tragikomédie

Tri festivalové dni ponúknu rôznorodé žánre a na svoje si príde každý divadelný nadšenec. 15.februára sa o 16.00 predstaví Teatro Sapiens s hrou „Denník Anny Frankovej“. Študenti 3. ročníka hudobno-dramatického odboru konzervatória Timonova 2 pod vedením režiséra Petra Cibuľu odohrajú inscenáciu o živote 13-ročného dievčaťa, ktoré sa ukrývalo v dome počas druhej svetovej vojny. V ten istý deň o 19.00 vystúpi pred verejnosťou Theatro BOCO so svojou prvotinou s názvom „Figuranti!“. Dej hry, postavený na humore a satire, odkrýva to, aký má spoločnosť charakter a čo všetko sme ochotní pre ňu obetovať.

Druhý festivalový deň, teda 16.februára, vystúpia až tri divadlá. O 13.00 zabudneme na stereotypy a zasmejeme sa na slede vtipných situácií v hre „Grófky“ od Divadla nad vecou. Dej hry sa zamotáva príchodom grófky, jej syna, nevesty a striptérok, a po čase nikto nevie, kto je pravou grófkou a kto luxusnou striptérkou. Pokračujeme o 16.00, kedy nahliadneme do duší troch žien, ktoré zradila vlastná ženskosť. Tragikomická inscenácia od Divadla P.A. s názvom „Uterus“ je plná absurdnosti, krutosti, irónie a zakladá na reálnych udalostiach. Poslednou hrou o 19.00 bude inscenácia „Deti zo stanice ZOO“ od DS Slúchadlo z Nitry. Toto hosťujúce divadlo sa skladá z mladých nadšencov divadla, ktorí študujú a pracujú aj mimo mesta Nitra. Vášeň k divadlu ich však spojila a našli si spoločný čas na nacvičovanie hier. Poetika súboru sa stále viac posúva k alternatíve, k absurdnému zobrazovaniu sveta a príbehov v ňom. Divadelná hra na motívy románu My deti zo stanice ZOO od Chrirtiane F. rozpráva príbeh o tínedžeroch, drogách a prostitúcii. Ponúka pohľad na to, ako bezradná spoločnosť nedokáže pomôcť drogovo závislým mladým ľuďom a ich osudy končia tragicky.

„S inscenáciou sme zvíťazili na krajskej prehliadke Nitrianskeho kraja s názvom Na Scénu 2018, na celoštátnej prehliadke Fedim 2018 v kategórii divadla mladých a získali odporúčanie na český festival z našej vrcholovej slovenskej prehliadky Scénická žatva 2018,“

prezradila Mgr. Silvia Bartáková z Krajského osvetového strediska v Nitre.

Záver festivalu spestrí steampunkový muzikál

V posledný deň, t.j. 17. februára zahrá o 13.00 divadelný súbor J.G. Tajovského. Súbor má tradíciu od roku 1921 a doposiaľ ochotníci naštudovali 118 evidovaných divadelných hier od rôznych autorov. Na festivale sa predstavia s hrou „Predposledný súd“. Tragikomédia o dvoch ženách, ktoré sa stretnú pri hrobe muža. Všetko vrcholí v momente, keď muž nečakane vstáva z mŕtvych a trojuholník rieši vinu, hriech a odpustenie. O 16.00 zahrá Košické otvorené divadlo hru „Zatiaľ bez vhodného názvu“, ktorá je inšpirovaná drámou od Williama Mastrosimoneho. Oscarová herečka a hollywoodsky režisér sa stanú obeťami útoku dvoch dievčat, ktoré chcú zažiť niečo neobyčajné, tak ako sú na to zvyknuté vo filmoch. Táto napínavá divadelná hra je plná „tarantinovského“ cynizmu a čierneho humoru a jej rozuzlenie vám vyrazí dych. Čerešničkou festivalu je o 19.00 steampunkový muzikál sociálneho divadla Hopi Hope. Hra „Emilyna ruža“ je príbeh plný lásky, pary a naparených gentlemanov, odohrávajúci sa v alternatívnej histórii Habsburskej monarchie dnešných dní.

PROGRAM

 PIATOK / 15.2.2019

 16.00 hod.

Teatro Sapiens

Denník Anny Frankovej

90 minút – Mládeži prístupný

 19.00 hod.

Theatro Boco

Figuranti!

75 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 18 ROKOV

 SOBOTA / 16.2.2019

13.00 hod.

Divadlo nad vecou

Grófky

90 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 18 ROKOV

 16.00 hod.

Divadlo P.A.

Uterus

90 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 18 ROKOV

 19.00 hod.

DS Slúchadlo

Deti zo stanice ZOO

58 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 18 ROKOV

NEDEĽA / 17.2.2019

13.00 hod.

Divadelný súbor J.G. Tajovského

Predposledný súd

60 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 15 ROKOV

 16.00 hod.

Košické otvorené divadlo

Zatiaľ bez vhodného názvu

90 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 15 ROKOV

 19.00 hod.

Divadlo Hopi Hope

Emilyna ruža

60 minút – Mládeži prístupný

Vstupné:

2 € / 1 ľubovoľné predstavenie

5 € / celodenný lístok

10 € / trojdenný lístok

Vstupenky sa dajú kúpiť online na www.k13.sk/vstupenky alebo osobne v IC Delta na Kukučínovej 2.

TS: Gabriela Mišurová

Pozri tiež

Tvorivé dni v Divadle Štúdio tanca

Tvorivé dni – trojdňové podujatie spájajúce energiu mladých tanečných talentov s profesionálmi nášho medzinárodného súboru …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *