Obec Banská Belá má ďalšiu atrakciu, lesný park Belian

Obec Banská Belá má o dôvod viac, prečo ju navštíviť. Na okraji dediny dnes otvorili lesný park Belian určený pre rodiny s deťmi. Areál, za realizáciou ktorého stoja obecné lesy Banská Belá, ponúka náučné i zábavné stanovištia, výhľady či miesto pre oddych.

S myšlienkou zrealizovať lesný park prišiel riaditeľ Lesy, s. r. o., Banská Belá Štefan Orolin. Nevyužívaná bývalá lesná škôlka, z ktorej areál vznikol, sa totiž rozprestiera priamo pod oknami budovy spoločnosti.

„Povedal som si, že táto bývalá škôlka by mala ostať v kontexte výchovy detí, takže sme ju prerobili,“

priblížil Orolin. Pri realizácii projektu, ktorá trvala približne polroka, pomohla významnou mierou obec, miestne organizácie či dobrovoľníci.

Areál je určený pre rodiny s deťmi, kde na nich čakajú viaceré stanovištia. Hneď pri vstupe sa dozvedia viac o separácii odpadu, naučia sa poznávať dreviny a zabavia sa pri pohybových aktivitách. V parku sú osadené preliezky, šmýkačky, ale aj detská horolezecká stena či rozhľadňa, z ktorej vidieť celý beliansky chotár. Pri rozhľadni je umiestnená panoramatická tabuľa, ktorá približuje všetky dôležité body v okolí. V areáli sa nachádza aj altánok s ohniskom či náučné tabule približujúce históriu priľahlého bývalého podniku Dinas a výstavbu Trate mládeže. Práve tá prechádza hneď povedľa, od parku ju oddeľuje ochranné pletivo.

„Pri tomto projekte sa nám spolu s aktivačnými pracovníkmi podarilo trochu vyčistiť aj architektúru Trate mládeže, ktorú si tu ľudia môžu pozrieť,“

podotkol v tejto súvislosti starosta Banskej Belej Branislav Babirád. Park zdobia drevené sochy, vyníma sa medzi nimi socha krokodíla, ktorá pripomína miestnu tradíciu výlovu krokodíla.

„Je to beliansky krokodíl, ktorý sa tradične už viac ako 50 rokov pravidelne na púť loví z Halčianskeho tajchu,“ priblížil starosta.

Lesný park sa nachádza na okraji obce v blízkosti železničnej stanice a ponúka ideálnu zastávku pre tých, ktorí sa rozhodli spoznávať krásy krajiny zo železničného vagóna. Areál je ideálnym východiskovým bodom aj pre náročnejších turistov.

„Na park nadväzuje turistický chodník, ktorý sa prepletá celými Štiavnickými vrchmi. Okrem toho sa tadiaľto dá dostať aj na cyklotrasy,“ priblížil Orolin.

tasr

3 komentáre

  1. dobri chcel by som sa informovat ci 5.7 2017 budete mat otvorene

  2. Dobrý den. Prosim neviete mi niekto povedat ci sa do toho lesneho parky da ist aj so psíkom?

  3. Dobry den,chcela by som sa spytat,kto Vam robil tu drevenu zvonkohru a v akej cene,chceli by sme nieco take do MS a zhaname niekoho,kto vyraba.vdaka za odpoved – mari151@azet.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *