Ochutnaj chuť Vianoc a pomôž

V predvianočnom čase sa na Námestí SNP v Banskej Bystrici  organizovalo viacero charitatívnych podujatí, na ktorých sa  podával najmä voňavý vianočný punč.  

Ochutnaj chuť Vianoc a pomôž

V piatok (20.12.)  organizuje už tretí rok Nadácia Eriky Karovej charitatívny punč pod názvom „Ochutnaj chuť Vianoc a pomôž“ a bude venované Viktórii, ktorá potrebuje finančné prostriedky na liečbu, rehabilitačné cvičenia a terapie. Výťažok z vianočného  punču poputuje človeku, ktorý sa ocitol v neľahkej životnej situácii.

Viktórii má 14 rokov a  chodí do 6. triedy súkromnej ZŠ.  Je veľmi šikovná a usmievavá. Rodičia o Viktóriu vzorne starajú  chodia som na terapie, liečenia a pravidelne s ňou cvičia a učia sa .

Ako nám prezradile o Viktorke jej mamina:

„Už počas tehotenstva sme vedeli, že narodenie dcérky sa nezaobíde bez problémov. Mesiac som si odležala v nemocnici, spadla mi placenta a Viktorka sa narodila v 34. týždni. Bojovala o život a lekári ju museli oživovať. Neskôr ju prepustili ako zdravé dieťa bez diagnózy. Keď už mala takmer rok, objavili sme u nej prvé príznaky choroby. Ovplyvnila aj jej očká a istý čas mala problém so srdiečkom. Najväčším víťazstvom bol fakt, že sa nám podarilo eliminovať časté epileptické záchvaty. Mala ich 20 až 30 krát denne, bolo to naozaj strašné. Našťastie sa ich celkom zbavila a vysadili sme aj lieky.

V prvom roku života Viktorke diagnostikovali DMO – detskú mozgovú obrnu. V ten deň, ako keby sa nám zrútil svet. Nevedeli sme čo nás čaká, ani lekári nám to nepovedali. Všetko o diagnóze sme začali hľadať na internete a prišli sme na to, že je to diagnóza na celý život. Aj keď nám neustále neurologička opakuje: “Pripravte sa do budúcna na vozík”. No my sa nevzdávame a hľadáme stále nové možnosti ako Viktorku postaviť na nôžky.

Naša malá bojovníčka už absolvovala niekoľko liečebných pobytov a v posledných rokoch dvakrát podstúpila operáciu tzv. metódou ULIZBAT. Jej cieľom bolo zmiernenie bolestí a najmä zlepšenie pohybových funkcií. Práve tieto zákroky Viktorke pomohli najviac a uvoľnili sa jej nožičky. Viktorka pravidelne chodí na rehabilitačné cvičenia, cvičenie metódou Feldenkrais, Lokomat, masáže, jazdenie na koníkoch, floating, plávanie. Najviac sa s Viktorkou tešíme z jej pokrokov, ktorých neustále pribúda.“

Minulý rok sa vďaka neuveriteľnému nasadeniu dobrovoľníkov, ktorí pripravili všetko potrebné, navarili  výborný punč a dokonca aj vianočnú kapustnicu sa podarila úžasná vec a podarilo sa vyzbierať finančné prostriedky  na podporu Zdenky. Dobrovoľníci  vymrzli a až do večerných hodín čapovali punč, rozdávali kapustnicu a kakao všetkým, ktorí sa rozhodli prispieť na skvelú vec, ktorú mladá žena potrebovala, čo sa nakoniec aj podarilo. A ako sme sa dozvedeli neustále usilovne  cvičí.

Tento rok to bude na podporu Viktorky.

„Želám si, aby sme splnili sen Viktorke, aby sme jej aspoň trošku pomohli na jej ceste za zdravím, aby mohla rozdávať radosť.  Viem, aké ťažké a finančne náročné je byť v takejto situácii. Teším, sa že pokračujeme v tradícii vianočného punču a každý rok pomôžeme niekomu, kto to potrebuje. Ďakujem všetkým, ktorí prídu a podporia skvelú vec. Ísť svetom po vlastných nohách nemá byť snom, pomôžme kráčať šikovnej Viki kráčať životom! Chcem sa touto cestou poďakovať aj mestu Banská Bystrica, ktoré nám vyšlo v ústrety a poskytlo stánok.“

povedala Erika Karová riaditeľka nadácie.

V núdzi poznáš priateľa

Charitatívne akcie majú aj iný rozmer, ľudský. Sú o pochopení, o vzájomnej pomoci, o neodvrátení zraku. Nikdy nevieme, čo nás v živote čaká. Veľa ľudí nemá dostatok peňazí na operácie, liečenia, ktoré by im pomohli pri neľahkej životnej situácii.

Organizátorom podujatia je Nadácia Eriky Karovej a Mesto Banská Bystrica, dobrovoľníci Silvia Žabková z OZ Kompas – centrum rozvoja, Jozef Hucman, Soňa Kopčanová z OZ Sonyta Music, Zuzana Červenáková, Janka Slaná.

zč, Nadácia Adely foto: archív redakcie

Pozri tiež

Banská Bystrica – Krok za krokom

V meste pod Urpínom sa chystá 2. októbra 2021  netradičné podujatie športového charakteru, spojené s vyjadrením vzťahu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *