Od marca pozor na STK, môžete dostať automatickú pokutu za neplatnosť EK a TK.

Štát sa od 1.marca 2016 pripravuje na automatické pokuty, upozorní len zaregistrovaných.

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam, zaregistrovať sa môžte cez stránku www.jiscd.sk.  Ak používate elektronický občiansky preukaz, systém automaticky spáruje všetky automobily, ktoré vlastníte alebo ste ich držiteľom. Pre ostatných je registrácia umožnená rovnako po zadaní niekoľkých údajov o vozidle.

Zaregistrovaným používateľom bude bezplatne zasielaná SMS a e-mail 30 dní pred ukončením platnosti kontroly. Ďalšia notifikácia vás upozorní ešte raz a to 14 dní pre dňom vypršania platnosti emisnej, či technickej kontroly.

Systém, ktorý sa spustí, bude vyhľadávať všetky automobily s neplatnými kontrolami, či už emisnou, alebo technickou. A čo bude nasledovať? Automatická pokuta majiteľovi automobilu, ktorú Vám pošlú poštou.

V databáze, ktorú vedie štát, sú všetky automobily aj údaje o ich technickej a emisnej kontrole. Ak sa nedostavíte na jednu z kontrol včas, na základe objektívnej zodpovednosti automaticky čakajte v schránke obálku.Pokuta sa bude udeľuje v rozkaznom konaní a odvolať sa môžte len v prípade,že ste kontrolu absolvovali, ale tá nebola v systéme zaregistrovaná. Ak by sa Vám to stalo, musíte podať odpor čo najskôr a rozkaz sa v plnom rozsahu zruší. Okresné úrady budú vtom prípade pokračovať v správnom konaní o delikte prevádzkovateľa vozidla a až potom bude udelená pokuta zrušená. Ak však neuspejete, zaplatíte o ďalších 30 eur za trovy prerokovania deliktu.

Za každú neplatnú kontrolu si nachystajte 165 eur, za obe 330.

O tretinu si ju môžete znížiť ak ju uhradíte do 15 dní. „Ušetríte“ tým 110 eur, ale asi lepšie bude dávať si na včasné kontroly pozor, inak z vrecka budete musieť vytiahnuť najmenej 220 eur, pokiaľ toľko budete mať do spomínaných 15dní. Ak nie, tento špás Vás vyjde na 330 eur, čo pri starších ojazdených autách je často aj polovica ich celkovej hodnoty. Zaujímavé je, že podľa zákona Vám pokutu môžu uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný orgán štátneho odborného dozoru dozvie o porušení povinnosti a dokonca najneskôr do piatich rokov odo dňa porušenia povinnosti. Ak pokutu nedostanete dovtedy, čakať ju už nemusíte a s veľkou pravdepodobnosťou už nebudete automobil ani používať. No reálne budú pokuty prichádzať určite rýchlejšie, ale ako rýchlo, to nikto dnes nevie, pretože áut s neplatnou kontrolou je mnoho a systém bude rozkazy o pokutách generovať postupne.

Ministerstvo dopravy vyhlásilo generálny pardon, to znamená že ak Vám platnosť kontroly končí do 29.2.2016, automatickú pokutu nedostanete. Ak Vás však zastavia policajti a zistia že ju máte neplatnú, máte smolu a pokutu Vám dajú oni.

Niečo o kontrolách:

 • STK je označenie pre stanicu technickej kontroly, kde sa skúška vykonáva.
 • TK je technická kontrola vozidla, teda povinná skúška funkčnosti všetkých technických súčastí nevyhnutných na správnu prevádzku vozidla.
 • EK je emisná kontrola, ktorá preveruje, či automobil nevypúšťa do ovzdušia viac škodlivín, než by podľa svojej homologizácie mal

K prvej kontrole je potrebné auto pristaviť po štyroch rokoch od uvedenia do prevádzky a potom každé dva roky s tým, že keď kontrolu absolvujete skôr ako je platnosť predošlej, najbližší termín sa Vám bude počítať od dátumu absolvovania novej kontroly. Ak vám termín vyprší 20. februára 2016 a chcete absolvovať skúšku už 10. februára 2016, najbližšiu kontrolu musíte absolvovať do 10. februára 2018.

Pre taxislužby a autoškoly sú pravidlá sprísnené a kontrole sa nevyhnú každý rok.

Ceny za obe kontroly sa pohybujú okolo  40-60 eur, výška sa mierne líši podľa typu vozidla a pohonu. Môžte sa však stretnúť aj s inou cenou, pretože nie je pevne stanovená žiadnym zákonom.

mp

 

Pozri tiež

EK preveruje, či môže naša vláda poskytnúť peniaze v prípade Váhostavu-SK

Európska komisia (EK) skúma, či môže vláda Roberta Fica poskytnúť financie v prípade Váhostavu-SK. Tím …

16 komentárov

 1. co sa stane ked mam nepojazdne auto v zahranici u brata a uplynie platnost STK a EK, co mam robit?

 2. Prosím vas o odpoveď:STK mi končí 3.7.2016(nedela) kntrolu môžem absolvovať až v pondelok (deň po), nakoľko cez víkend STK nerobia Dostanem pokutu za deň omeškania?

 3. ked mi stk plati d 8,7. plati este aj 8.7?

 4. Skoncila mi platnost stk aj ek 11.7. A 10.7. som dala auto do servisu, na stk a ek mi vsak dali termin na 15.7…dostanem pokutu? Prip. je moznost, aby mi ju odpustili alebo aspon znizili?

 5. Milan H ô l k a

  Platí to i pre vozidlá so zvláštym evidenčným číslom / ZEČ/,
  napr.športové vozidlá kde sa vozidlo môže registrovat opakovane každý rok a
  využíva sa v špeciálnom režime ?

 6. Dobrý deň, týždeň je prepadnutá stk lenže vozidlo je už nepojazdé a nebolo možné opraviť resp. oprava by vyšla viac. Tak sme sa rozhodli ho dať zošrotovať aj v tom prípade dostaneme pokutu?

 7. Zabudol som na STK.
  Mozem dostat pokutu bez predchadzajňuceho upozornenia?

 8. Zdravím chcem sa opýtat ak som nezrobil stk a emisnu na čas možem dostat pokutu ak som ho zrobil po zýždni čo mi skončila ?

 9. Zdravim pokazila sa mi prevodovka v zahranici a nestihol som stk a ek prisla mi pokuta da sa to nejako riesit? Dakujem za odpoved

 10. Dobry skonci mi stk 14.7.2017 ale som dohodnuty na 17.7.2017 budem mat zato pokutu…

 11. Dobry den.Chcem sa spytat co je to za stat ked davaju pokuty za stk a ek bez upozornenia vopred…! To sa moze diat iba tu na Slovensku…NIkde inde sa to nedeje…Ludia zabudaju a moze sa to stat kazdemu. To je taky problem poslat nejaku spravu alebo email o skonceni tk alebo ek?Najskor treba upozornit a az potom pokutovat!

 12. Mám neplatnú STK a EK 3 týždne pride my pokuta za nedodržanie termínu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *