Od stredy 20. mája začne 4. fáza uvoľnenia opatrení

Od stredy (20. mája) nastane štvrtá fáza uvoľnovania opatrení v čase koronakrízy na Slovensku, oznámil to na pondelkovej tlačovej konferencii predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

Otvoriť sa  budú môcť od 20. mája  – obchodné prevádzky, kde bude platiť  15 m² na zákazníka, štúdiá na tetovanie, piercing, nastreľovanie náušníc, vnútorné turistické atrakcie okrem zoo a botanických záhrad. Kiná, divadlá a iné hromadné podujatia  do 100 ľudí, schôdze zo zákona bez obmedzenia počtu. Veľké obchodné centrá  môžu byť tiež otvorené okrem detských kútikov.

Vnútorné plavárne a športoviská môžu byť otvorené len pre športové kluby, vonkajšie športoviská môžu byť otvorené bez šatní a obecenstva. Verejné stravovanie v interiéroch a reštaurácie, hotely a penzióny môžu byť otvorené  do 22:00 hod. Reštaurácie v nákupných centrách zostávajú zatvorené.

Rúška v interiéroch sú povinné a vonku sa musia používať pri vzdialenosti viac ako 5 metrov od cudzej osoby. V exteriéri pri odstupe nad 5 m budú rúška dobrovoľné.

Od štvrtka 21. mája na hraniciach, ak má cudzinec prechodný alebo trvalý pobyt na Slovensku, môže vycestovať do Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Švajčiarska alebo Nemecka s návratom do 24 hodín bez testu a karantény.

Od 1. júna sa otvoria za prísnejších hygienických a bezpečnostných opatrení  materské škôlky a základné školy 1.- 5. ročník (aj špeciálne, základné umelecké školy a školské kluby). O tom, či sa otvorí základná škola alebo materská škola, rozhodnú zriadovatelia.  Účasť v škole bude dobrovoľná.

Základné školy

Od 1. júna sa otvoria základné školy 1. až 5. ročník. Deti budú v triedach v skupinkách po 20 detí. Počas vyučovacieho procesu nebudú musieť mať ochranné rúška. Ministrestvo odporúča minimalizovať stretávanie detí pred školami a rozdeliť príchod detí do časových úsekov. Pri príchode do školy sa deťom bude merať teplota a zabezpečí sa dezinfekcia rúk. V skrinkách by deti mať 2 náhradné ochranné rúška a jednorázové papierové vreckovky, ktoré by mali zabezpečiť rodičia. Rúška by sa mali podľa usmernenia nosiť žiaci v škole všade vo vnútorných priestoroch školy, okrem svojej skupiny v interných a externých priestoroch, kde sa bude uskutočňovať vyučovaní proces. Pedagogickým zamestnancom ministerstvo rúška nosiť len odporúča, nepedagogickí zamestnanci rúško nosiť musia. Žiaci, ktorí nepôjdu do školy vrátane žiakov od 6. do 9. ročníka bude čakať dištančné vyučovanie.

Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling  poznamenal, že zverejnený bude pomocný materiál k otváraniu materských a základných škôl. Vzdelávanie v školách je dobrovoľné, preto učitelia nemôžu pokračovať podľa riadnych učebných osnov. „Pre školu bude nevyhnutné zmeniť organizáciu vyučovania a brať do úvahy fakt, že časť žiakov sa na vzdelávaní v základnej škole nezúčastní,“ tvrdí ministerstvo.

Ministerstvo školstva odporúča, aby aktivity žiakov boli najmä v exteriéri. Priestory, v ktorých sa žiaci budú stretávať, sa budú dezinfikovať raz denne, avšak dezinfekcia plôch, ktoré sa často používajú, bude musieť byť  minimálne dvakrát denne. Neodporúča sa používať klimatizáciu ani ventilátory.

V prípade stravovania bude možné zabezpečovať školské stravovanie v bežnej podobe. „Pre externých stravníkov musí mať školská jedáleň zriadené výdajné okienko tak, aby sa eliminoval kontakt s internými stravníkmi,“ vyplýva z usmernenia rezortu školstva.

Základné umelecké školy

Od 1. júna budú môcť základné umelecké školy vyučovať individuálne, len jedného žiaka. Bližšie podmienky, za akých sa bude konať vyučovanie, budú zverejnené v najbližších dňoch.

Materské školy

Od 1. júna budú otvorené materské školy najviac deväť hodín denne, pri vstupe do škôlok sa deťom bude merať teplota a vydezinfikujú sa ruky.  Deti budú v triedach v skupinkách po 15 detí. V skrinke by deti mali mať jedno rezervné rúško, ktoré zabezpečia rodičia. Do materských škôl sa budú môcť v prvom rade vrátiť deti zdravotníkov, policajtov, vojakov a tých, ktorí v čase koronakrízy zabezpečujú dôležité pozície, ale aj deti rodičov pedagogických zamestnancov.

Rodičia, ktorí sa rozhodnú neposlať svoje deti v júni do škôl, budú mať aj naďalej nárok na dávku ošetrovné. Škola do 3. júla oznámi okresnému úradu v sídle kraja údaje o deťoch a žiakoch umiestnených v školách na účely poskytnutia ošetrovného podľa stavu k 30. júnu. Následne okresný úrad v sídle kraja tieto údaje bude oznamovať Sociálnej poisťovni. Deťom, ktoré budú opäť navštevovať školy, opäť sprístupní štát bezplatnú dopravu vlakom.

Kiná, obchodné centrá a  reštaurácie

S obmedzením počtom návštevníkov do 100  ľudí sa otvárajú sa aj kiná a divadlá. Vnútorné plavárne a športoviská budú môcť byť otvorené len pre športové kluby.

V prípade obchodov sa znižuje potrebná plocha na jedného zákazníka z 25 štvorcových metrov (m2) na 15 m2.

Obchodné centrá budú môcť byť otvorené, ale bez detských kútikov. V obchodných centrách sa zároveň vypočíta maximálny počet zákazníkov ako 15 m² na všetky obchodné prevádzky mimo spoločných priestorov a  bude tiež zákaz združovania sa v spoločných priestoroch.

V nedeľu zostávajú prevádzky naďalej zatvorené, bude platiť sanitárny deň.  Zároveň zostávajú v platnosti aj vyhradené hodiny pre dôchodcov v čase od 9,00 do 11,00 hodiny.

Premiér poznamenal, že nikto nepredpokladá, že by sa tento rok mohli organizovať hromadné podujatia s účasťou nad 1000 osôb.

Vyhliadky na letné dovolenky podľa Matoviča v súčasnosti závisia od viacerých faktorov. „Záleží na našej zodpovednosti, na tom, ako to zvládneme,“ skonštatoval s tým, že dôležité bude aj to, ako iné krajiny nastavia podmienky.

zč, ÚV SR, foto: Úrad vlády SR, redakčné

Pozri tiež

V Banskej Bystrici vďaka spolupráci pribudnú prístroje na liečbu ťažko chorých detí

Občianske združenie SVETIELKO NÁDEJE spojilo sily s ROTARY klubom v Banskej Bystrici, prostredníctvom ktorého získalo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *