Od štvrtka sa majú sprísniť ďalšie opatrenia

Zo včerajšieho zasadnutia ústredného krízového štábu vzišli nové, prísnejšie opatrenia. Ústredný krízový štáb o nich rozhodol na základe výrazne sa zhoršujúcej epidemiologickej situácie na Slovensku. Opatrenia by mali platiť od štvrtka 15. októbra.  

Od štvrtka, 15. októbra, pribudne povinnosť nosiť rúška aj v exteriéri, nebudete ich musieť mať v extraviláne obce či mesta, napríklad v prírode, ak ste členovia spoločnej domácnosti, alebo ak budete od cudzích osôb vzdialení viac ako 5 metrov.

Nosenie rúšok bude povinné aj pre deti na prvom stupni základných škôl. V materských školách je ich nosenie dôrazne odporúčané. Výnimku z nosenia rúšok budú mať napríklad aj nepočujúci žiaci a žiaci s mentálnym postihnutím a s poruchou autistického spektra.

„Slovensko sa vydáva cestou Českej republiky, kde denne pribúdajú tisícky infikovaných na COVID-19. S našimi susedmi máme veľmi podobný vývoj krivky chorobnosti, z časového hľadiska sme za nimi približne dva týždne. V tejto chvíli musíme prijať razantnejšie opatrenia, aby sme krivku chorobnosti sploštili. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme mali čo najmenej ťažkých priebehov ochorenia a hospitalizácii,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zakazujú sa hromadné podujatia

Zakazujú sa všetky hromadné podujatia, výnimku budú mať sobáše, krsty a pohreby, pričom bude pre nich platiť obmedzenie 1 osoba na 15 štvorcových metrov v interiéri; v exteriéri bude nutné dodržiavať dvojmetrové rozostupy, pričom počet účastníkov nebude obmedzený.

Výnimka bude rovnako platiť pre zápasy profesionálnych líg (futbal, hokej, volejbal, basketbal, hádzaná – 1.liga), ktoré sa však budú musieť konať bez účasti divákov a hráči budú pravidelne testovaní na COVID-19.

Ostane zachovaná výnimka zhromaždení zvolaných na základe zákona (mestské a obecné zastupiteľstvá, schôdze parlamentu, súdy) za dodržiavania nastavených protiepidemických opatrení.

Na Slovensku bude od utorka (13. 10.) platiť zákaz zhromažďovania sa viac ako šesť ľudí. Výnimkou sú osoby žijúce v jednej domácnosti. Rozhodla o tom dnes vláda SR.

Prevádzky 

Počet zákazníkov v prevádzkach bude obmedzený na 1 osobu na 15 štvorcových metrov, v obchodných centrách sa zvažuje možnosť merania teploty pri vstupe. Prevádzky verejného stravovania (reštaurácie, pohostinstvá, kaviarne a podobne) budú môcť podávať nápoje a jedlo len v exteriéri, alebo ich baliť zákazníkom so sebou.

Vrátia sa aj vyhradené hodiny pre nákup v potravinách a drogériách pre seniorov, od 9:00 do 11:00 hod., nakupovať však budú môcť aj mimo tohto času. Úrad verejného zdravotníctva však dôrazne odporúča, aby využívali tento vyhradený čas.

Uzatvoria sa prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení, kúpalísk, plavární, sáun, akvaparkov, fitness a wellness centier.

„Opatrenia sme sprísnili v činnostiach, ktoré nie sú pre náš každodenný život nevyhnutné, no v súčasnej situácii ich možno považovať za rizikové z pohľadu šírenia COVID-19. Aktuálna, zhoršujúca sa epidemiologická situácia si vyžaduje proaktívne a nie reaktívne kroky. Aby sme znížili riziko šírenia nového koronavírusu, potrebujeme znížiť mobilitu a stretávanie sa ľudí, čo navrhovanými prísnejšími opatreniami dokážeme zabezpečiť,“ informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Finálne opatrenia budú zverejnené po ich skompletizovaní najneskôr v stredu, 14. októbra, uvádza Úrad verejného zdravotníctva. Platiť by mali do času, kým sedemdňový kĺzavý medián nedosiahne hranicu 500.

lm, zdroj: ÚVZSR, ilustračné foto pixabay

Pozri tiež

Každý vek má svoje radosti, svoj humor a zvyky

Včera (rozumej 22. októbra toho roku – poznámka autora) mi doručila zhovorčivá poštová doručovateľka tučnejšiu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *