Odkrývanie 2019: Štyridsiatnici o Nežnej a koncert legendárnej Zuzany Homolovej

V sobotu 15. júna sa v bystrickom kultúrnom centre Záhrada uskutoční už siedmy ročník podujatia Odkrývanie, ktoré je venované pamiatke a odkazu zakladateľa Ústavu pamäti národa Jánovi Langošovi. Ten má v Záhrade umiestnený pomník od Mateja a Karola Rosmányovcov.

Aj v tomto roku podujatie prinesie zaujímavú diskusiu a koncert legendy domácej alternatívy.

Vzhľadom na blížiace sa 30. výročie novembrovej revolúcie, tohtoročné Odkrývanie prinesie v diskusnom cykle Literárne disko trochu netradičný pohľad na známe udalosti. Do Banskej Bystrice zavítajú Matúš Kostolný (šéfredaktor, Denník N) a Martin Hanus (zástupca šéfredaktora, Postoj), aby diskutovali o tom, ako vnímali udalosti v novembri 1989, keď boli ešte príliš mladí na to, aby sa ho aktívne zúčastnili. Čo dôležité pre nich nesie odkaz Nežnej revolúcie a čo sa ukázalo ako nesprávne? Kam sa posunula spoločnosť a dejatelia novembrových dní? Aj na tieto otázky budú odpovedať o 18:30 hod. v bašte pri Lazovnej bráne (vstup cez Lazovnú 19).

Na diskusný program nadviaže hudobná časť, avšak už priamo v kultúrnom centre Záhrada, kde je umiestnený aj Langošov pomník Odkrývanie, podľa ktorého je pomenované aj spomienkové podujatie. Každý rok 15. júna vystupujú v Banskej Bystrici interpreti a hudobné telesá, ktoré patria k neodmysliteľnej súčasti domáceho undergroundu a inak tomu nebude ani v tomto roku. Hudobnou hosťkou bude Zuzana Homolová, ktorá vystúpi s gitaristom Milošom Železňákom. Homolová sa už desiatky rokov venuje interpretácii balád a spolu so svojimi súputníkmi kladie dôraz na koncentrovaný výraz piesní a starých príbehov, v ktorých vytvárajú atmosféru výnimočnosti. Vstup na celé podujatie je voľný.

Projekt Literárna bašta a kultúrne centrum Záhrada z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň ich hlavným partnerom.

Zdroj a foto: Literárna bašta, Slavo Sochor

Pozri tiež

Aktívne spôsoby dopravy sú rozhodujúce pre budúcnosť našich miest

Ich význam pre naše mestá a kvalitu života v nich potvrdzuje aj smerovanie najznámejších kampaní na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *