Olympiádou odštartovala októbrová Akadémia európskeho seniora

Obľúbenou olympiádou seniorov, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok v priestoroch Základnej školy Golianova v Banskej Bystrici, odštartovala Akadémia európskeho seniora.

Mesto ju organizuje vždy v októbri – Mesiaci úcty k starším a aktuálny 18. ročník má prívlastok európsky. Do športových disciplín sa v tomto roku zapojili i seniori z českého partnerského mesta Hradec Králové.

Ako priblížila hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová, hoci sa podujatie zameriava na skôr narodených Banskobystričanov, do aktivít, ktoré sa viažu na Európsky rok kultúrneho dedičstva, sa zapojila i mladšia generácia.

„Teší ma, že naši seniori sú veľmi aktívni a s radosťou sa každý rok zapájajú do Akadémie európskeho seniora. Ďakujem všetkým, ktorí prispeli k organizácii a opäť dotiahli tento významný projekt do konca. Banská Bystrica je bohatá na kultúru, no v našom meste to stále žije športom, a preto sme mysleli aj na pohybové aktivity. Verím, že sa na podujatiach stretne čo najviac ľudí,“

reagoval primátor Ján Nosko.

Celomesačná akadémia má v programe akcie, ktoré zdôrazňujú, že kultúrne dedičstvo je nenahraditeľným zdrojom poznania našej minulosti.

Seniori sa každý októbrový utorok od 10. do 11. h môžu vybrať za poznaním histórie do Matejovho domu Stredoslovenského múzea. Dozvedia sa tiež to, aký význam predstavovali symbolické kľúče od mesta, prečo sa odovzdávali ako dar významným návštevám, o Banskobystričanoch na ďalekých cestách v prvej polovici 19. storočia či o histórii fajkárskeho remesla.

Ak 17. októbra navštívia Tihányiovský kaštieľ, budú vedieť viac o ríši hmyzu a v Zelenej sieni Thurzovho domu na nich 22. októbra čakajú zaujímavosti, ktoré priblížia lesk a slávu Thurzovcov.

Ďalšie podujatia sú zamerané i na tanec, 24. októbra sa môžu starší ľudia zdokonaliť na kurze spoločenského tanca, čo využijú na tanečno-spoločenskej zábave Čaj o piatej, ktorá sa chystá na 28. októbra v Robotníckom dome.

„Rok 2018 je pre Slovensko a Česko významný pre viacero historických výročí. Tento rok si pripomíname 100 rokov od vzniku Československa, 50. výročie Pražskej jari a 25. výročie slovenskej a českej štátnosti. Aj na tieto udalosti Akadémia európskeho seniora upriamuje pozornosť,“

dodala Mojžišová.

tasr, foto: fb  mesto BB

Pozri tiež

Pozvánka: Februárová Bystrická hodinka

Vo štvrtok 20. februára sa v Národnom dome uskutoční tradičná Bystrická hodinka, na ktorej sa bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *