Prvé výročné trhy v Brezne povolil Matej Korvín

V roku 1488 udelil uhorský kráľ Breznu právo organizovať výročné trhy a 15. augusta na sviatok Nanebovstúpenia Panny Márie sa konali prvýkrát. Na základe kráľovskej listiny sa od toho roku mohli organizovať aj trhy v meste jedenkrát do týždňa v sobotu.

V roku 1650 Brezňanom povolil kráľ Ferdinand III organizovať ďalšie tri výročné trhy: na 4. pôstnu nedeľu, v nedeľu pred Turícami a na sviatok sv. Andreja Apoštola. No a práve jarmok, ktorý sa konal na sviatok svätého Andreja Apoštola pretrval až dodnes, medzi ľuďmi je známy ako Ondrejský jarmok. Jarmok je dnes od tých minulých odlišný, ale aj po mnohých rokoch na ňom môžete pocítiť neopakovateľnú atmosféru. Na Ondrejský jarmok nechodia len domáci remeselníci, svoje umenie prichádzajú predviesť a čo to predať šikovní rezbári, kováči, zvonári a mnohí ďalší zo všetkých kútov Slovenska, ale i z Ukrajiny, Poľska, Maďarska a ďalších krajín. Do Brezna sa v posledné novembrové dni schádzajú návštevníci z celého Horehronia, s obľubou sem chodia aj Banskobystričania i ľudia od Tisovca a iných miest.

Tento rok sa  529. Ondrejský jarmok bude konať od 30. novembra do 02. decembra 2017

Okrem tradičných výrobkov, hriateho, či klobások a kolotočov sa organizátori postarali aj o kultúrny program a tak sa máte na čo tešiť. V sobotu od 09.00 hod. do 13.00 hod si môžete užiť Gazdovský dvor v Mestskom parku a o 10.00 hod. príde jarmočníkom náladu zlepšiť Ľudová hudba Nátura a Krnohári. Prekvapením bude aj Horehronská zabíjačka v podaní zbojníkov zo Salaša Zbojská.

mp

 

 

Pozri tiež

Foto: Fialový koberec kvetov ako z rozprávky

Každú jar sa lúka pri obci Bujakovo, neďaleko Brezna, premení na krásny fialový koberec. Obraz, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *