Opäť máme jeseň: „Na cestách opatrne!“

Už tu máme jeseň a s jesenným ročným obdobím prichádza jeho typické, často krát nepriaznivé počasie, ktoré má negatívny dopad aj na situáciu v cestnej premávke.

Častými príčinami vzniku dopravných nehôd je mnohokrát práve neprimeraná rýchlosť jazdy, neprispôsobenie rýchlosti jazdy zmeneným poveternostným podmienkam a tiež neoznačení chodci a cyklisti.

U chodcov a cyklistov pripomíname povinné používanie reflexných viest a reflexných prvkov. Najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky sú práve chodci a to najmä deti a starší ľudia. Mnohokrát príčinou dopravných nehôd býva chyba chodca. Zo všetkých nehôd ktoré sa stali v Banskobystrickom kraji za 9 mesiacov (1048), 30 zavinili chodci a z toho 10 boli pod vplyvom alkoholu. Jeden chodec prišiel pri týchto nehodách o život.  Celom zomreli pri nehodách 4 chodci.

V piatok (12.10.) bola v okrese Banská Bystrica vyhlásená dopravno-bezpečnostná akcia, ktorá bola zameraná predovšetkým na chodcov ale aj na ostatných účastníkov cestnej premávky. Policajti chodcom rozdávali reflexné pásky  a opakovane im pripomínali, aké je dôležité používanie reflexných prvkov. Reflexné, či farebné oblečenie prispievajú k bezpečnosti na cestách a aj chodci by si mali uvedomiť svoju zodpovednosť, ktorú berú na seba, ak reflexné prvky nenosia. V prípade, že chodec nebude mať za zníženej viditeľnosti na sebe žiadny reflexný prvok alebo reflexný bezpečnostný odev a bude sa pohybovať po krajnici alebo po okraji vozovky, bude mu nekompromisne uložená bloková pokuta až do výšky 30 eur. Za 9 mesiacov tohto roka v Banskobystrickom kraji evidujeme 539 priestupkov, ktorých sa dopustili chodci.

Počas akcie policajti zastavili aj 2 cyklistov, ktorí boli pod vplyvom alkoholu. Jeden nafúkal 0,43 mg/l alkoholu (0,90 promile) a druhý 1,16 mg/l alkoholu (2,42 promile). Za 9. mesiacov bol v kraji zistený alkohol u 203 cyklistov, z toho 121 nafúkalo viac ako 1 promile. Cyklisti zavinili na cestách Banskobystrického kraja 30 dopravných nehôd, z toho 6 boli pod vplyvom alkoholu.

Všetkých nemotorových účastníkov cestnej premávky opätovne vyzývame k zodpovednému správaniu sa na cestách a upozorňuje ich na povinnosť, ktorú im ukladá zákon:

„Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.“

Táto povinnosť platí pre chodcov, ktorí sa pohybujú mimo obce, ale aj v obci! Chodcom odporúčame reflexný prvok umiestniť na dobre viditeľné miesto, na hornú alebo dolnú končatinu – tú, ktorá je bližšie k vozovke, k stredovej deliacej čiare. Majme na pamäti, že aj obyčajná reflexná páska za pár centov zvýši viditeľnosť chodca až na vzdialenosť 200 metrov.

Zdroj a foto: TS KRPZ-BB, Mária Faltániová

Pozri tiež

NA MOL OPITÝ MOTORKÁR S POZITÍVNYM TESTOM NA KORONAVÍRUS MAL BYŤ DOMA

Peňažný trest už dostal, teraz mu hrozí trestné stíhanie. Na linku 158 prijali trenčianski policajti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *