Opeľovače sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých ekosystémov

Na opeľovaní rastlín sa významne podieľajú nielen rady hmyzích druhov, ale aj netopiere, či vtáky.

Tak ako sú opeľovače závislé na rastlinách, rastliny sú závislé od opeľovačov a tento úzky vzťah nemôže fungovať samostatne. Už 80 miliónov rokov trvá vzájomná interakcia rastlín a hmyzu, ktorý ich opeľuje. Tento vzťah je výsledkom dlhého vývoja, na konci ktorého sa vyvinuli obojstranne prospešné vzťahy. V našich podmienkach sa na opeľovaní rastlín podieľajú najmä článkonožce, ktorých všeobecný úbytok ide ruka v ruke s úbytkom biodiverzity na našej planéte, ktorá je spôsobená najmä negatívnymi ľudskými činnosťami. Existuje mnoho spôsobov, ako môžeme týmto entomofilným rastlinám a ich pomocníkom pomôcť aj my. Táto pomoc však bude koniec koncov prospešná aj nám, pretože ako vyhlásil Albert Einstein: Keď vymrú včely, ľudstvu nezostávajú viac, než štyri roky života.

Naučme sa mať radi burinu v našich záhradách a namiesto anglického trávnika, dajme šancu vyrásť tráve, ktorú pokosíme až po vykvitnutí. Malý trávnatý ekosystém si môžete bez problémov vypestovať aj na balkóne, či parapete svojho domu. Rovnako ako vo vašich záhradách, tak aj na balkónoch môžete okrem bohatých lúčnych spoločenstiev poskytnúť rôznym článkonožcom domov, v ktorom si nájdu útočište.Hmyzí domček, či zaujímavý čmelín je tá správna voľba! A v neposlednom rade nezabúdajte ani vodu, ktorá je základ života všetkých organizmov. Jarné obdobie je jedným z kľúčových pre prežitie prezimovaných včiel. Už v marci sa starajú o obrovské množstvo zaplodovaných buniek a zároveň udržiavajú v plodisku teplotu 35°C. Kvôli kolísavej teplote a možným mrazom môžu byť včely oslabené. Aby sa tomu zabránilo, potrebujú v tomto náročnom období dostatok vody, ktorá im okrem iného pomôže rozpustiť husté medové zásoby na prípravu potravy pre plod. Zdroj vody včely húfne vyhľadávajú hneď v prvých dňoch po jarnom vyletení z úľa. Ak sa v blízkosti ich úľov nenachádza prírodný zdroj vody, pomôcť im môžeme aj my. Vodu v plytkej nádobe, doplnenej o pár vytŕčajúcich kamienkov, určite neodmietnu.

Zdroj a foto : Stredoslovenské múzeum

Pozri tiež

Zvýšili kapacitu starostlivosti o pacientov po prekonaní Covid-19. 

Oddelenie pneumológie a ftizeológie FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica rozšírilo pre pacientov s respiračnými ochoreniami poskytovanie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *