Oslávte Medzinárodný deň piva s priateľmi

Milovníci piva majú tento týždeň o dôvod viac vychutnať si svoj obľúbený nápoj. Prvý augustový piatok je totiž Medzinárodný deň piva. Navyše meteorológovia predpovedajú slnečné a teplé počasie. Všetko teda dokonale nahráva možnosti oslavovať vonku, s priateľmi, pri pive. 

Medzinárodný deň piva oslavujú milovníci piva z celého sveta každoročne v prvý augustový piatok. Jeho cieľom je vychutnať si výnimočnú chuť piva s priateľmi a zároveň vzdať hold tým, ktorí s láskou varia a čapujú pivo.

Pivo je sympaťák a dobrý parťák. Potvrdzujú to aj výsledky májového európskeho prieskumu vnímania piva, ktorý sa uskutočnil aj na Slovensku. Pivo má u nás dobrý imidž – získalo 70 bodov zo 100, čím sa Slovensko medzi 29 európskymi krajinami, kde sa skúmala popularita piva, umiestnilo na 11. mieste. Zároveň je aj obľúbeným nápojom – viac ako 66% opýtaných si ho dopraje niekoľko krát do týždňa alebo aspoň raz za dva týždne. Potvrdzujú to aj údaje slovenských pivovarov. Posedieť si na pive v pube či v krčme chodí asi tretina slovenských milovníkov piva, pričom na pivo najradšej chodíme s priateľmi alebo kolegami, a čoraz častejšie aj s partnerom či partnerkou.

„Pivo spája ľudí, perfektne dopĺňa stretnutia s priateľmi, výborne chutí, osvieži, zahasí smäd a pristane tak mužom, ako aj ženám,“

vyzdvihuje viaceré pozitíva piva zistené z prieskumu Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia piva a sladu.
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu prináša pár tipov a rád, ako si užiť s pivným oslávencom tento deň čo najlepšie.

PÁR TIPOV, AKO OSLÁVIŤ MEDZINÁRODNÝ DEŇ PIVA:

– Krátky pracovný piatok: dohodnite sa s priateľmi a spríjemnite si horúce letné popoludnie pivom – choďte k vode, alebo len tak, sadnite si na pivo a debatujte o živote.
– Degustačno-gurmánsky pivný večer: ochutnajte s priateľmi rôzne pivá; klasické ležiaky ako aj špeciály od remeselných pivovarov. Skúste zároveň párovať pivo s vhodným typom jedál.
– Darujte pivo: ak poznáte, niekoho, kto ľúbi pivo, darujte mu „oslávenca“. Pivo ako darček bude určite chutiť ešte lepšie.
– Povedzte pivovarníkom „Ďakujeme!“ Pivovary a sladovne zamestnávajú na Slovensku asi 1500 ľudí. Ďalšie stovky ľudí pivo čapujú a podávajú v pivárňach, baroch a reštauráciách. Ak poznáte niekoho, kto sa venuje pivu s láskou a nasadením, dajte mu vedieť, že má Váš obdiv, vďaku a rešpekt.

Takže poháre hore: Všetko najlepšie, pivo! A na zdravie!

Vedeli ste, že:
– pivo sa vyrába iba zo 4 prírodných surovín – voda, slad, chmeľ a pivovarnícke kvasnice
– chmeľ dodáva pivu horkosť a vyrába sa iba zo samičieho kvetenstva chmeľu
– viac ako 90% piva tvorí voda
– na výrobu jedného pollitra 12% piva sa použije približne 2 000 zŕn jačmeňa a 3 šišky chmeľu
– proces výroby piva (nie iba jeho varenie) trvá približne jeden mesiac
– ideálna teplota pre podávanie svetlého piva je 7-11°C
– čapuje alebo nalieva sa do čistého pohára opláchnutého studenou vodou (rovnakej teploty, aby neutrpelo šok) pod uhlom 45° a podáva s penou asi 3 cm
– pivo neobsahuje žiadny tuk a má najnižšiu energetickú hodnotu ako rovnaké množstvo väčšiny iných alko a nealko nápojov
– vo svete sa vyrába približne 40.000 druhov piva
– Slováci vypijú ročne približne 72 litov piva na jedného obyvateľa, z toho takmer dve tretiny vypijú počas leta
– na Slovensku máme 7 sladovní a 68 pivovarov, z toho 2 veľké, 2 malé a 64 remeselných pivovarov, ktoré ročne vyprodukujú viac ako 220 miliónov litrov piva
– fóbia z prázdneho pivného pohára sa nazýva – cenosillicaphobia

tasr, foto ek

Pozri tiež

Pivné stredy a remeselné pivo

Vo svete pivného priemyslu sa revolúcia s remeselnými pivami prejavila už dávnejšie a v rôznych mestách po svete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *