Otváracia jazda Horehronského expresu

Banskobystrický samosprávny kraj počas leta pripravil pre milovníkov historických vlakov pravidelné jazdy vlakovej súpravy z prelomu 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia – Horehronského expresu. Prvá jazda Horehronského expresu je naplánovaná na piatok, 31. mája 2019 na 8,30 hod. a bude vypravená županom Banskobystrického samosprávneho kraja Jánom Lunterom a ambasádorom regiónu Horehronie Alešom Bílekom zo Železničnej stanice Brezno mesto na Zbojskú.

Horehronský expres doplní ponuku ďalších historických a zážitkových vlakov fungujúcich v Banskobystrickom kraji. Je to vlaková súprava z prelomu 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia a prevezie cestujúcich po trase, ktorá bola kedysi významnou vlakovou spojnicou medzi stredom Slovenska a východom. Táto trať v súčasnosti tak vyťažená nie je, no trasa je dodnes bohatá na železničné technické pamiatky a krásne výhľady na Nízke Tatry.

Horehronský expres vyráža každý piatok a sobotu počas leta do 31. augusta 2019 z Brezna dvomi smermi. Trasa cez Červenú Skalu do obce Mlynky ponúkne v 11 termínoch jedinečné výhľady na Nízke Tatry, prejazd cez unikátne technické pamiatky Strakošský viadukt, Telgártsku slučku a Chmarošský viadukt až k Dobšinskej ľadovej jaskyni a krásam Slovenského raja.

Horehronský expres je projektom Banskobystrického samosprávneho kraja realizovaný cez Rozvojovú agentúru BBSK.

Jednou zo strategických rozvojových priorít pre nás je zvýšiť v kraji počet turistov, domácich alebo zahraničných. Pred letnou sezónu sme preto pripravili množstvo atraktívnych príležitostí ako stráviť čas v našom kraji, spoznať jeho históriu a zabaviť sa s celou rodinou. Som veľmi rád, že ľudia budú môcť spoznať Zbojskú alebo zažiť jazdu s Alešom Bílekom. Na Zbojskej aj na Čiernohorskej železničke pracujú ľudia, ktorí vedia ostatných motivovať a byť príkladom toho, ako dokážeme postupne rozhýbať turizmus vlastnou iniciatívou,“

povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Horehronský expres je súčasťou turistickej identity Banskobystrického kraja Za horami, za dolami a zážitky, ktoré malým aj starším turistom sprostredkuje jedinečné príbehy, a budú naozaj rozprávkové. Cestujúci budú mať možnosť pochutnať si na Legendárnych buchtách Zbojská a o spestrenie každej jazdy sa postarajú vlakoví herci so zábavno-náučným programom. Druhá trasa vlaku z Brezna na Zbojskú umožní návštevníkom počas 8 termínov prežiť príbeh zbojníka Jakuba Surovca, zavedie ich do jeho domoviny a do okolia salaša Zbojská, ktorý je vstupnou bránou do Národného parku Muránska planina. Na salaši Zbojská si návštevníci môžu pochutnať na Zbojníckej špecialite a potom sa vydať na objavovanie krás okolitej prírody, na jazdu v konskom koči, alebo na prechádzku k dominantnej vyhliadkovej veži. Po zdolaní jej schodov bude návštevníkom odmenou krásny výhľad na celé okolie.

Jazda Horehronským expresom bude sama o sebe zážitkom, ale zároveň, ako hovorí Petra Ridzoňová Hlásniková, riaditeľka OOCR Región Horehronie,

„Horehronský expres návštevníkov Horehronia dopraví k čarovným a zaujímavým miestam regiónu, ktoré žijú tradíciami. Ocitnete sa v obklopení troch národných parkov popretkávaných turistickými trasami a cyklotrasami. Historické vlaky budú zároveň disponovať vozňom pre bicykle, a tak si svoju cyklotúru môže návštevník regiónu vychutnať zo sedla vlastného bicykla alebo požičaného e-biku v obci Šumiac, a tak hravo zdolať legendami opradenú Kráľovu hoľu, ktorá je najvyšším cyklobodom na Slovensku.“

“Horehronský expres je pilotným projektom zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji, ktorého ekonomické dopady na miestne prevádzky cestovného ruchu na Horehroní vyhodnotíme, aby sme spoločne s Úradom Banskobystrického samosprávneho kraja zvážili podporu tejto formy turistickej dopravy aj v iných regiónoch kraja”,

dodáva Iveta Niňajová, predsedníčka Banskobystrický kraj Turizmus.

Horehronský expres dopĺňa ponuku zážitkových vlakov v regióne, z ktorých niektoré už majú svojich stálych priaznivcov a tešia sa záujmu návštevníkov.

Zubačka Tisovec

V niekoľkých termínoch si návštevníci Horehronia môžu svoj výlet Horehronským expresom predĺžiť a vychutnať si jazdu parným vlakom po unikátnej ozubnicovej železničnej trati z lokality Zbojská do mesta Tisovec a späť. Zubačka vedie krásnymi úsekmi a ponúka neopakovateľné výhľady z tridsaťmetrových viaduktov na panenskú prírodu Muránskej planiny. Zubačka oživená vďaka nadšencom vlakovej histórie bude premávať počas Dňa detí a každú druhú sobotu počas letných prázdnin. Poslednú jazdu v sezóne má naplánovanú na 14. septembra 2019.

Čiernohronská železnička

Už tradičným spestrením dovolenky na Horehroní je jazda historickými vláčikmi Čiernohronskej železničky na Čiernom Balogu. História tejto lesnej úzkokoľajovej železnice siaha do roku 1909 a je spätá s drevospracujúcim priemyslom.  Čiernohronská železnica premáva na troch spiatočných trasách. Parným vlakom sa môžete previezť na trase Čierny Balog – Šánske. Vak z Čierneho Balogu do Dobroče zase návštevníkov netradične prevezie priamo cez futbalový štadión. Obľúbenou je trasa z Čierneho Balogu do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Tento skanzen výnimočne autenticky a hmatateľne  predstavuje návštevníkom príbeh lesa, jeho využitie v minulosti a dnes, odkrýva príbehy lesníkov, vedcov, lesných robotníkov, ale aj zvieracích obyvateľov.

Astrovlak

Spojením večernej jazdy Čiernohronskej železničky cez Lesnícky skanzen vznikol jedinečný zážitok pre návštevníkov tohto regiónu: Astrovlak s pozorovaním hviezd. Účastníci prejdú astronomickou prípravou v tradičnej horárni v Lesníckom skanzene s profesionálnym astronómom a budú si môcť vychutnať pozorovanie nočnej oblohy astronomickými ďalekohľadmi ďaleko od svetiel mesta. Astrovlak na svoju nočnú jazdu vyrazí v troch termínoch počas leta – 4.7., 11.7 a 8.8.2019.

Historický vlak aj v Novohrade

Pred koncom letnej sezóny ožije aj niekdajšia železničná trať v regióne Novohrad. Trasa Lučenec – Kalonda – Veľký Krtíš je zaujímavá prechodom cez územie Maďarska, avšak už desaťročia je na nej zastavená pravidelná osobná doprava. Mimoriadna jazda historickým motorovým vlakom v tejto letnej sezóne opäť po dlhej dobe oživí túto takmer zabudnutú trať.

UŽITOČNÉ LINKY

TS a foto: Región Horehronie

Pozri tiež

Lyžiarsku sezónu sme odpálili vo veľkom štýle

Zimná sezóna opäť otvára svoje brány a Horehronie si aj tento rok pre všetkých pripravilo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *