Ozdobou MSR v atletike limit diaľkarky Jany Velďákovej

Diaľkarka VŠC Dukla Banská Bystrica Jana Velďáková ako jediná atlétka na majstrovstvách Slovenska v atletike dosiahla olympijský limit do Ria. Využila domáce prostredie a vo štvrtom pokuse predviedla výkon 675 cm (vietor -0,5 m/s), ktorým o 5 cm prekonala určený kvalifikačný limit. 

Slovenská 35-ročná reprezentantka si zároveň zlepšila o tri centimetre osobný rekord z roku 2008. V súťaži mala úvodné dva pokusy s prešľapom, pokračovanie v súťaži postupom do užšieho osemčlenného finále si zaistila až v treťom pokuse skokom dlhým 591 cm. Štvrtý jej vyšiel technicky i rozbehovo najlepšie a po výkone 675 cm získala nielen majstrovský titul, ale aj olympijskú miestenku. „Som veľmi rada, že sa mi to podarilo. Už prvé dva pokusy naznačovali, že som v dobrej forme. Sama som si to však pokazila, musela som v treťom pokuse zaisťovať súťaž skokom pod šesť metrov. To bola hanba, ale nakopol ma štvrtý pokus, ktorý bol po technickej stránke veľmi dobrý. Takže môžem byť rada, že to padlo, padol mi veľký kameň zo srdca,“ uviedla po súťaži Jana Velďáková.

V Banskej Bystrici panovali dobré poveternostné podmienky. Skákalo sa v tieni, mierny vietor mali diaľkarky do chrbta. J. Velďáková v piatom pokuse dosiahla ešte výkon 654 cm, no šiesty vynechala pre mierne zdravotné problémy. „Mala som narazenú pätu, ktorá ma trošku limitovala, no nepociťovala som bolesť počas súťaže. Pri piatom pokuse som však dosadla na neodrazovú ľavačku a puklo mi v členku, takže už som nechcela riskovať. Verím, že všetko bude v poriadku, no nedokázala by som sa vyhecovať k lepšiemu výkonu v šiestom pokuse,“ dodala mladšia z dvojičiek Velďákových.

O limit na OH do Ria sa nádejne pokúšala aj šprintérka z Košíc Alexandra Bezeková. V sobotu vynechala stovku, všetky sily sústredila do dvojstovky. V Banskej Bystrici zabehla síce najlepší čas v kariére 23,41 sekundy, avšak s nepovoleným vetrom 2,1 m/s, teda iba o desatinku silnejším než povoľujú pravidlá. V platnosti jej teda zostáva osobný rekord 23,55 s z mája, ktorý dosiahla v Ostrave. O olympijský limit 23,20 s sa bude ešte pokúšať na mítingu vo Švédsku a potom na majstrovstvách Európy v Amsterdame. „Som spokojná s výkonom v Banskej Bystrici i napriek vetru, ktorý bol nepovolený. Po Šamoríne som dva týždne naplno trénovala, takže toto je dobrý ukazovateľ smerom na európsky šampionát. Teší ma, že na osobný rekord budem mať i v regulárnych podmienkach. Verím, že by som mohla splniť olympijský limit,“ prezradila Bezeková.

Na dvestometrovej trati bojoval o olympijský limit 20,50 s nitriansky šprintér Ján Volko. Nepodarilo sa mu ho však pokoriť, pretože v zákrute ho príliš vynieslo a v záverečných metroch sa viac sústredil na tabuľu, než na svoj finiš. „Nevyšlo mi to podľa predstáv, ale potešil ma rozbeh, kde som išiel naplno a dosiahol som dobrý čas. V samotnom finále mi nesadol ani vietor, navyše som pociťoval únavu zo soboty, kde som išiel stovku, takže o olympijský limit zabojujem na majstrovstvách Európy,“ povedal Volko, ktorý napokon zaznamenal finálový čas 20,96 sekundy.

V ženskom behu na 400 m si so súperkami poradila istá účastníčka olympiády v Riu Iveta Putalová časom 53,63 s. Pod 54 sekúnd sa dostala aj Sylvia Šalgovičová (53,89). Mužskú štvorstovku vyhral Denis Danáč zo Stavbár Nitra za 48,18 s, za limitom na ME 46,70 s zaostal výraznejšie. Nádejné pokusy o účasť na európskom šampionáte ponúkol vo výškarskom sektore Košičan Lukáš Beer. Najprv si vylepšil sezónne maximum z 218 na 220 cm, následne sa pokúšal pokoriť aj 226 cm. Prvý a tretí pokus bol sľubný, latka však napokon spadla. Tretí titul tak získal už istý olympionik Matúš Bubeník výkon 223 cm. Túto výšku však pokoril až na tretí pokus.

Slovensko má po majstrovstvách Slovenska v atletike 15 limitárov na OH do Ria. Kvalifikačné kritériá splnili Iveta Putalová (400 m), Lucia Hrivnák Klocová (800 m), Katarína Berešová (maratón), Dana Velďáková (trojskok), Jana Velďáková (diaľka), Martina Hrašnová (kladivo), Mária Gáliková (20 km chôdza), Mária Czaková (20 km chôdza), Jozef Repčík (800 m), Matúš Bubeník (výška), Marcel Lomnický (kladivo), Anton Kučmín (20 km chôdza), Matej Tóth (20 a 50 km chôdza), Martin Tišťan (50 km chôdza) a Dušan Majdán (50 km chôdza).

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

SAZ PRIPRAVIL PRE ŽIACKE KATEGÓRIE VIRTUÁLNE PRETEKY, CHLAPCI AJ DIEVČATÁ MÔŽU SÚŤAŽIŤ NA DIAĽKU

Keďže koronavírusová pandémia je na ústupe a uvoľňujú sa aj prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *