P. BARABÁŠ: Sloboda pod nákladom je môj intímny film

Do slovenských kín vstupuje nový dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom.

„Je to môj intímny film. Ako mladý študent som nosieval na Zbojnícku chatu, vtedy som ešte nevedel presne, o čom nosenie je,“ povedal v rozhovore oceňovaný režisér horských, objaviteľských a dobrodružných filmov.

V novom počine vzdal hold tatranským nosičom. Korene tohto remesla siahajú do 17. storočia. Bez nosičov by vo Vysokých Tatrách nevznikli turistické chaty, lanovky a vleky. Bez nosičov by naše veľhory vyzerali inak aj dnes. Stratil by sa v nich rozmer ľudskosti.

„Ten pomalý pochod, rozmýšľanie nad každým krokom, sústreďovanie sa na nádych – je to určitá forma meditácie, ktorá čistí hlavu, oslobodzuje vás od okolitého sveta. Ponárate sa do seba, do svojej hĺbky a zrazu vám je dobre, lebo neprichádzajú žiadne myšlienky a ste oslobodený,“ priblížil Barabáš filozofiu nosičov, ktorí s ťažkým nákladom na chrbte pomaly stúpajú strmými svahmi, brodia sa v snehu, odolávajú búrke i víchrici.

Dlhými dolinami šliapu v každom počasí. Niekedy s obdivuhodnou ľahkosťou, inokedy v nesmiernych útrapách, nesú svoj náklad vysoko na tatranské chaty. Vedia si povedať – musíš, aj keď telo je vyčerpané. Ich práca je nielen remeslom. Nosenie je predovšetkým zápas so sebou samým.

„Je to inšpirujúci film nielen pre mladých, ale aj pre staršie publikum, ktoré ešte rozmýšľa, čím by osviežilo záver svojho života,“ doplnil dokumentarista, ktorý pešo dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu a prešiel i najťažší kaňon sveta Trou de Fer. V novej snímke zobrazuje i nosičov vo veku 76 rokov: „Napríklad Lacko Chudík, ktorý hral v komornom orchestri všade po svete si v dôchodku povedal, že chce robiť nosiča. A robí ho skoro 14 rokov. Má 76 a máte problém ho na chodníku s vynáškou 50 kilov dobehnúť.“

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Slovenská sezóna bude na Art Film Feste bohatá na premiérové uvedenia

Programová sekcia Slovenská sezóna patrila v ostatných rokoch na Art Film Feste medzi divácky najobľúbenejšie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *