Pánom Tihányiovského kaštieľa je vlk, do múzea zavítajú aj psy

Pánom v Tihányiovskom kaštieli Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici je od októbra legendárna karpatská šelma – vlk. Už prvé dni si výstava našla svojich obdivovateľov, ktorí tam pred dvomi rokmi rovnako obdivovali výstavu Medvede a my a pričinili sa o jej úspešnú návštevnosť.

Podľa zoologičky SSM Lenky Hraškovej, výstava Vlk dravý (Canis Lupus) a jeho potomkovia, ktorá potrvá až do konca januára budúceho roka, približuje šelmu našich lesov ako člena svorky s bohatým rodinným životom a prísnou hierarchiou, ale aj s prepracovanou životnou stratégiou, ktorú si odovzdáva z generácie na generáciu. Prostredníctvom interaktívnych prvkov, medzi inými aj vlčím brlohom, výstava predstavuje vlka i ďalšie psovité šelmy, spôsob ich existencie, lov potravy, rodinný život, ich význam v lesnom ekosystéme a aj vzťahy k iným živočíšnym druhom, vrátane človeka. Návštevníci sa dozvedia, či je vlk v slovenskej prírode naozaj tak premnožený, ako o ňom tvrdia poľovníci, aká je pravda o škodách, ktoré na zveri údajne pácha a tiež, ako sa z divého vlka vyvinul najlepší priateľ človeka pes.
Najbližšia komentovaná prehliadka výstavy so zoologičkou Hraškovou bude 3. novembra o 16.00 h.
Múzeum pre návštevníkov pripravilo i tematické podujatie: Erik Baláž a Karol Kaliský – Európska divočina a vlk, ktoré sa uskutoční 8. novembra o 16.30 h.
Milovníci psov sa zasa môžu tešiť na netradičné stretnutie so psami v múzeu 20. novembra od 13.00 h, kde v areáli Tihányiovského kaštieľa predstaví svoju činnosť Banskobystrický agility klub.

tasr, foto: mp

Pozri tiež

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na jún 2019

THURZOV DOM Výstava do 24. 11. 2019  – 130 ROKOV INTERPRETÁCIÍ HISTÓRIE                    Spoznajte najstaršie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *