Permoníci sú súčasť folklóru a patria medzi symboly baníctva na strednom Slovensku

Banský škriatok permoník bude inšpirovať i zabávať návštevníkov XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže v Banskej Bystrici. Od 25. do 31. júla  navštívia športoviská v meste stovky budúcich olympionikov, mnohí z nich majú potenciál stať sa v ďalších rokoch olympijskými víťazmi. Podobu maskota podujatia – permoníka – navrhne verejnosť vo výtvarnej súťaži Slovenského olympijského a športového výboru a organizačného výboru EYOF 2021.

Rozvoj stredovekej Banskej Bystrice bezprostredne súvisel s ťažbou a spracovaním strieborno-medenej rudy v blízkom okolí mesta. Baníctvo v regióne zohralo významnú úlohu. Banícke povolanie patrilo vtedy k veľmi rizikovým povolaniam, preto k ochrane života baníci hľadali pomoc u svojho patróna. Boli to rôzni škriatkovia a permoníci. V minulosti si ľudia niektoré prírodné javy vysvetľovali ako vplyv nadprirodzených mocností a bytostí.

„Permoníci dali ľuďom vieru v skalných duchov. Tieto postavy z rozprávok a povestí, patriace k životu baníkov, sa stali súčasťou folklóru a jedným zo symbolov baníctva. V stredoveku baníci hľadali pomoc aj v radoch svätých, blahoslavených a mučeníkov. V krajinách s baníckou históriou sa začala uctievať ako patrónka baníkov svätá Barbora,“

hovorí vedúci oddelenia kurátorov a historik Stredoslovenského múzea PhDr. Filip Glocko.

Slovo permoník je odvodené z nemeckého Bergmännchen (banský  mužíček – pozn.). Ide o démonickú bytosť antropomorfnej podoby, strážcu a ochrancu nerastov a pokladov. V ľudových predstavách často splýva s trpaslíkom.

Podľa legiend permoníci žili vo väčších spoločenstvách v podzemných chodbách a banských štôlňach. Opatrovali a kopali rudu a vzácne nerasty. Odievali sa do pestrých, najmä červených šiat a ako baníci nosili kožené zástery a banské pracovné nástroje. Predstava o ich oblečení je odvodená od stredovekého odevu baníkov a udržiavaná výtvarným prejavom i ústnou prozaickou tradíciou. Pomáhali baníkom v práci a varovali ich pred nebezpečenstvom, za čo im baníci dávali rôzne obety a úzkostlivo dodržiavali tradíciou stanovené banské zvyky. Zato im permoníci neraz sami ukázali, kde majú kopať, aby narazili na žilu. Nemilosrdne však trestali tých, čo pod zemou pískali, správali sa hlučne a nerešpektovali ich príkazy a zákazy.

Svoju prítomnosť dávali v štôlňach najavo väčšinou iba klopaním; ak sa baníkom ukázali, znamenalo to nebezpečenstvo, napríklad zasypanie šachty.

„S týmito predstavami analogicky súvisia lútky (ľudkovia), ktorí obývali banské šachty a podzemné chodby. Boli priateľsky naklonení poctivým ľuďom a mstili sa chamtivcom a lakomcom, ktorých navždy uväznili v labyrintoch podzemných chodieb,“

dopĺňa informácie Filip Glocko.

Viac informácií o výtvarnej súťaži, z ktorej vzíde podoba maskota EYOF 2021, je na weboch Slovenského olympijského a športového výboru https://www.olympic.sk/clanok/sosv-organizacny-vybor-xvi-letneho-eyof-2021-v-banskej-bystrici-vyhlasuju-vytvarnu-sutaz-o-0 a EYOF 2021 www.eyof2021.com.

 

Peter Pašuth, EYOF 2021 Banská Bystrica

Pozri tiež

Mesto Banská Bystrica bude dobrý a inovatívny hostiteľ EYOF 2021

V Banskej Bystrici 10.7.2019 vyvrcholila dvojdňová oficiálna návšteva zástupcov Koordinačnej komisie EYOF 2021, predsedu Koordinačnej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *