Pivné stredy a remeselné pivo

Vo svete pivného priemyslu sa revolúcia s remeselnými pivami prejavila už dávnejšie a v rôznych mestách po svete či Európe si môžete dať remeselné, domáce či lokálne pivá najrôznejšieho druhu. Slovensko svoju renesanciu však zažíva len posledných pár rôčkov, no kvalitných pivovarov sa u nás urodilo niekoľko desiatok. Ako je na tom naše mesto Banská Bystrica?

Nuž pravdupovediac veľmi biedne, teda vzhľadom na tradíciu pivovarského priemyslu určite. Niekoľko kvalitných pivovarov fanúšikovia piva začali registrovať aj v Banskej Bystrici asi posledné dva roky. Možno by ste nepovedali, ale posledne sa o propagáciu remeselného piva starajú rockeri. V Rock klube Tartaros na námestí SNP 5 začali raziť filozofiu čapovania a predaja práve remeselného piva.

V ponuke sa okrem tradičných komerčných značiek začínajú objavovať domáci výrobcovia remeselného piva a (nielen) rockeri majú tak možnosť ochutnať zaujímavé kúsky z lokálneho, ale aj regionálneho prostredia. Vynikajúce meno si spravil banskobystrický remeselný pivovar Baran a Huncút. „Baranov“ svetlý 12 stupňový ležiak si našiel okamžite cestu k svojmu publiku a rovnako zabodovala aj vynikajúce vrchne kvasená IPA 13 od Huncúta. Samozrejme tieto značky sa neorientujú len na, jeden druh piva! Okrem spomínaných výrobcov sa z regiónu občasne objavuje aj Dobrovar z Dobrej Nivy, remeselný pivovar, ktorého história sa píše od roku 1994. Tartaros tiež plánuje rôzne kúsky „pre fajnšmekrov“ a výber rozšíriť o remeselné pivá z rôznych kútov Slovenska.

Aký rozmer má podpora remeselného domáceho a lokálneho pivného podnikania? Nie je to len prostoduchý alkoholizmus. Pivná tradícia je súčasťou domáceho priemyslu od nepamäti a kvalita piva sa s príchodom veľkých korporácii značne znížila. Remeselníci a malí podnikatelia však vidia šancu ako ľuďom ukázať nový rozmer v kvalite a rôznych chutí piva. Ďalším dôležitým prvkom je ekonomický rozmer a podpora lokálnej ekonomiky, ktorá priťahuje aj turizmus. Veď predsa za dobrým a kvalitným pivovarom sa ľudia radi vracajú. V ďalšom rade ide tiež o fakt ekologický. Pýtate sa čo to má spoločné s pivom? Jednoduchá rovnica hovorí, že čím menej prepravy a dovážania, tým menej spotreby paliva predsa!

Tak na zdravie!

Rock klub Tartaros tím, foto: tasr
 

 

Pozri tiež

Oslávte Medzinárodný deň piva s priateľmi

Milovníci piva majú tento týždeň o dôvod viac vychutnať si svoj obľúbený nápoj. Prvý augustový …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *