Lukáš Migaľa ( s loptou v červenom drese MFK Dukla) hral zodpovedne už počas minulej druholigovej setóny na poste útočného obrancu. V zápase so sereďou v tohoročnej letnej príprave na futbalovej tráve výkonom doslova žiaril. Bodaj by mu taká forma v zdraví vydržala aj na celú blížiacu sa majstrovskú súťaž v II. lige. Do jej začiatku čaká na MFK Dukla ešte generálka s ďalším prvoligistom, nováčikom FK Pohronie na jeho tráve. Foto: Samo Telúch

Po kvalitnom výkone tesná prehra u prvoligistu v Seredi

Dňa 3. júla toho roku odohrala MFK Dukla od 17:30 ( preložené zo 16:00 kvôli horúčave ) ďalší, v poradí už piaty prípravný zápas pred začiatkom futbalovej sezóny 2019/2020  na futbalovom ihrisku v Seredi, kde domáci klub 1. ligu nehráva pre jeho nespôsobilosť.
A tak bol zápas, ako všetky prípravné domáceho mužstva, keďže ho inak doma nemôžu vidieť, lákadlom, o čom svedčila takmer zaplnená tribúna a na nej a iných miestach štadióna bolo okolo 350 divákov. Hralo sa na slnkom zaliatom ihrisku pri teplote 28 °C.

Dukla si zo Serede odniesla sympatie domáceho mužstva, ale aj publika, ktoré bolo vyspelé a často aj Dukle za kvalitné futbalové kúsky zatlieskalo. Foto: Jaro Šiška

Sereď je dnes silným mužstvom a bola ním už aj vo vzájomných zápasoch s Duklou pred 2 sezónami v sezóne 2016/2017, keď Dukla s ňou prehrala 0:5 v Seredi a 0:1 doma. Už vtedy som ich hodnotil ako nášho najlepšieho súpera v lige. Je veľmi potešujúce, že po 2 sezónach, keď Dukla pôsobila v 3. a teraz v 2. lige a Sereď sa dostala najvyššie vo svojej histórii, až do 1. ligy, kde skončila dokonca v prvej šestke, tréneri a funkcionári Seredi zhodnotili mužstvo Dukly ako jasne najkvalitnejšie v Seredi, s ktorým v príprave hrali. A diváci často ocenili potleskom aj súboje, kľučky, akcie, či strely jednotlivcov Dukly, v drese ktorej vynikal výborným výkonom Migaľa, najlepší hráč na ihrisku.

Z doterajšej prípravy Serede je zrejmá jej sila, kde od nej fasovali najmä celky 2. ligy, medzi ktoré patrí aj Dukla ale tá jediná obstála so cťou. Zopakujem si výsledky z prípravy: Sereď – Dubnica nad Váhom 6:0, Piast Gliwice (Poľsko) – Sereď 2:2, Sereď – Liptovský Mikuláš 7:2, Livingston (Škótsko) – Sereď 1:1 a  3. júla toho roku ŠKF iClinic Sereď ( 1. liga ) – MFK Dukla 1:0 (1:0), gól: 30. IVÁN Alex, len jedna žltá karta: 61. Migaľa za záchranné stiahnutie unikajúceho súpera na hranici 16-m, rohy: 4:3, rozhodovali: Tibor Santa, Martin  Krivošík a Stanislav Krivošík, sledovalo okolo 350 divákov.

Zostavy:
ŠKF iClinic Sereď (4-2-3-1): Vorel Vojtech 23 – Lukáčik Kristián 2, Michalík Ľubomír 20 (K) (64. Unković Nikola 13), Hučko Tomáš 4, Slaninka Martin 16 (64. JURESKIN Roko 6) – Ventúra Denis 19 (73. Tureček Miroslav 14), ADEKUOROYE Olawale Bankole 18 (64. Bilas Rudolf 8) – SILVA NASCIMENTO Cléber 15 (64. HAJI Muhammed 12), Špehár Dino 10 (56. BAEZ Aldo Omar 3 od 62. (K)), IVÁN Alex 22 (64. BA Tidiane Djiby 21) – Almácsi Ladislav 11 (73. Horodník Michal 17);
Tréneri: VOJNESKI Slavče (Severné Macedónsko) – HALIMI Ilami, Praj Roland

MFK Dukla Banská Bystrica (4-1-4-1): Krejčí Adam 22 (46. Nôta Július ml. 23) – Migaľa Lukáš 21, Kupčík Ľuboš 12 (58. Straka Samuel 18), Prikryl Patrik 19, Savić Saša 34 (73. Gaško Erik 5) – Brodziansky Norbert 28 (K) – Starší Matej 8 (73. Hrudkay Martin 11), Willwéber Ľubomír 41 (62. Tóth Viktor), Snitka Gabriel 16 (73. Kolláti Peter 27), Polievka Róbert 17 (73. Môcik Radovan 20) – Vaščák Blažej 7 (63. Laksík Lukáš 9);
Tréneri: Varga Stanislav – Rusnák Štefan, Juračka Norbert

Celý zápas bol vyrovnaný, viac „medzišestnástkový“, behavý, napriek teplu. V 1. polčase mala trochu naviac Sereď, avšak väčšina akcií oboch súperov, okrem 1 gólu, bola neplodná a brankári nemali veľa práce.
V 21. minúte kopala Dukla 1. roh Willwébrom zľava ale Kupčík nedočiahol hlavou loptu. V 15. minúte Dukla kopala od rohovej zástavky trestný kop, ale nič z neho nevyťažila. O 2 minúty Vaščák výborne posunul loptu Polievkovi, ktorý dal jasle poslednému obrancovi, ale už ho nestihol obísť v behu a dostať sa k lopte.
V 30. minúte padol jediný gól zápasu, keď Kristián Lukáčik dobre našiel na hranici stredu 16-m Alexa IVÁNa, ktorý si dobre loptu prebral a tvrdou strelou z 15 m k ľavej tyči bezmocného Krejčího skóroval. Myslím si však, že IVÁN bol v momente prihrávky v asi 0,5-1-metrovom ofsajde.

V 32. minúte kopal Polievka trestný kop zľava, bližšie k autovej čiare ako k 16-m a napol bočnú sieť.
V tomto čase , zdalo sa, že z „hodového“ prístupu rozhodcu, nebolo odpískaných niekoľko faulov na hráčov Dukly. Nechával hre dobrý spád, ale pri nečistých zákrokoch až príliš.
V 35. minúte pustil asistent rozhodcu pred tribúnou 5-metrový ofsajd domáceho hráča pri čiare, ktorý išiel do úniku ale nič z toho domáci, tak ako už počas celého zápasu, nevyťažili.
V 37. minúte Vaščák pekne obišiel 3 hráčov súpera z pravej strany až do päťky ale Dukla nedokázala z jeho prihrávky pred bránu skórovať. V 41. minúte ušiel Polievka po ľavej strane, keď mu nestíhal obranca a jeho presnú strelu k pravej tyči po zemi z 13 m zvnútra 16-m dobre chytil brankár Vorel, ktorý je v Seredi na skúške. Posledná tretina polčasu patrila Dukle. Domáci vyhrali 1. polčas na rohy 3:1.

Druhý polčas začala Dukla výbornou individuálnou akciou Vaščáka hneď po výkope, keď po víťaznom súboji servíroval loptu Polievkovi pred prázdnu šestnástku ale vracajúci sa obrancu stihol loptu odkopnúť do bezpečia.

V 52. minúte sa výborne na hranici 16-m uvoľnil Almácsi a po otočke tvrdou strelou pálil tesne vedľa ľavého vinkla už chytajúceho Nôtu v bráne Dukly. Po ďalších 2 rohoch, po 1 na oboch stranách došlo ku krásnemu momentu, keď v 59. minúte odvracajúcu loptu obrany Serede si posunul Lukáš Migaľa a z 35 m vypálil veľmi tvrdo tesne vedľa ľavej tyče už bezmocného Vorela. Hľadisko len zahučalo a zatlieskalo hráčovi Dukly za tento kúsok. Lukáš stále bojoval, jazdil hore-dole, sprava-doľava a naopak, odoberal lopty, nahrával, strieľal – podal kvalitný prvoligový výkon, ktorý podmuroval aj skúseným zatiahnutím záchrannej brzdy  v 61. minúte na hranici 16-m, keď by už hráč Serede išiel sám na Nôtu, po chybnej rozohrávke Straku. Následný trestný kop Serede išiel vysoko nad.
A tu už nastupovali hromadné striedania, keď napr. v 64. minúte Sereď vymenila naraz 5 hráčov ale na ihrisku ich ostalo nakoniec 12 a tak 1 hráč ešte musel ísť dole.
V 71. minúte po centri Serede z pravej strany hlavičkoval útočník domácich hlavou z 11-m ale Nôta robinzonádou po svojej pravej ruke loptu na čiare zneškodnil.

Tieto zmeny ako aj zmeny v dresoch Dukly ale neznížili kvalitu hry, napriek tomu, že Dukla odvážne, namiesto držania dobrého výsledku na ihrisku prvoligistu, čo je hodné kvitovania trénerom Dukly, postavila pri striedaní v 73. minúte naraz až 4 mladých hráčov. Držali sa dobre, aj tempo hry ostalo, o čom svedčí aj to, že sme pomer rohov stiahli nakoniec na 4:3 pre domácich. Dobrý čiastkový dôkaz o vyrovnanosti zápasu.
V 77. minúte mali domáci poslednú väčšiu šancu, keď z 12 m z osi ohriska perfektnou preklápačkou tela nebezpečne a veľmi presne vystrelil meter nad trávnikom presne k ľavej žrdi Nôtu Jureskin ale Nôta bravúrne po robinzonáde vytlačil loptu ľavou rukou. Jureskin strelu o minútu zopakoval, ale to už bola len taká „malá domov.“
A napokon v 88. minúte mohla udrieť Dukla, keď si po rohu zľava pri päťke Prikryl obhodil  jeného z 2 obrancov cez hlavu a keď už dotláčal loptu z 2 m do brány, v poslednej chvíli sa podarilo druhému obrancovi loptu zblokovať. Brankár tu bol len štatistom.
A tak zápas skončil 1:0 pre domácich, čo je asi zaslúžený výsledok, keďže Sereď mala v 2. polčase trochu viac šancí na skórovanie. Futbal sa však hrá na góly.

Jaro Šiška

 

 

 

Pozri tiež

Vedenie mesta Banská Bystrica sa ohradzuje voči vyjadreniam mimoparlamentnej strany Spolu

Vedenie mesta Banská Bystrica sa ohradzuje voči vyjadreniam mimoparlamentnej strany Spolu. Tá spochybňuje priebeh verejného …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *