Pobyt na slnku má svoje riziká

Pozor na slnečné lúče!

Horúce letné dni a predstava krásneho a prirodzeného opálenia sa nám podvedome spája so zdravím. Málokto však vie, ako sa správne opáliť. Je naozaj vedecky dokázané, že slnečné lúče, aj keď len v primeranom množstve priaznivo pôsobia na našu psychiku. Pozitívne ovplyvňujú náš imunitný systém a duševný stav, vďaka čomu menej trpíme depresiami a zlou náladou. Vedeli ste, že opálenie tela ako takého je následkom poranení kože, ktoré sú spôsobené prílišným pobytom na slnku? Vraví sa, že všetkého veľa škodí a opaľovanie nie je výnimkou. Ľudia si naivne myslia, že keď vydržia na slnku čo najdlhšie, prejaví sa to krásnym hnedým opálením. Opak je však pravdou. Namiesto toho sa objaví len silné svrbenia a pľuzgiere. Spálenie a s ním spojené odlupovanie kože nakoniec nie je nič príjemné.

Čo to opaľovanie vlastne je? Jednoducho povedané, je to činnosť , pri ktorej je naša pokožka vystavovaná ultrafialovému žiareniu s cieľom stmavniť ju. Určite ste už o tom počuli, že nadmerné opaľovanie sa spôsobuje predčasné starnutie pokožky a v neposlednom rade i rakovinu kože.  Všeobecné pravidlo hovorí, že najväčšie riziko hrozí pri pobyte na slnku počas obeda, ale aj v prípade použitia solárií. Napriek tomu neexistuje jednoznačná odpoveď ako dlho a kedy sa opaľovať.

Najideálnejšie je s opaľovaním začať postupne už v jarnom období, aby si pokožka zvykla a neskôr v lete sa nespálila. Natierať sa ochranným prípravkom treba už od prvých májových dní. Vtedy je slnečné žiarenie veľmi intenzívne a naša pokožka naň nie je dostatočne pripravená. Každý z nás určite pozná ten nepríjemný pocit spálenia sa či ťažkosti spojené s úpalom, no niektoré následky vznikajúce pôsobením UV žiarenia nevidíme. Hoci koža sama o sebe má schopnosť regenerácie, môže prísť aj k trvalému poškodeniu buniek. To sa však prejaví až po rokoch.

Preto najprirodzenejším spôsobom opaľovania sa je tzv. necielené opaľovanie, čo je bežný pobyt na slnku počas dňa. Slnko odrážajúce sa od budov, od vody či dokonca slnko skrývajúce sa v tieni patrí medzi najzdravšiu formu získania opálenia. Bez ohľadu na to, ktorý spôsob vám vyhovuje, dbajte na to, že pokožku máte len jednu.

er, foto mp

Pozri tiež

V roku 2020 kraj investuje 58 037 000 eur do rekonštrukcie ciest, zariadení sociálnych služieb, stredných škôl či obnovy kultúrnych pamiatok

Aj v roku 2020 sú pre Banskobystrický samosprávny kraj prioritou bezpečnejšie cesty, kvalitnejšie sociálne služby …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *