Podpora rozvoja cestovného ruchu bude zo strany BBSK už aj v údržbe vybraných komunikácií vedúcich k turisticky atraktívnym centrám v kraji.

Dnešné zasadnutie zastupiteľstva BBSK odsúhlasilo na svojom rokovaní aj bod s názvom Podpora rozvoja cestovného ruchu na základe spolupráce s obcami a vlastníkmi cestných komunikácií vedúcich k turistickým cieľom na území BBSK pri ich letnej a zimnej údržbe.

Tento materiál prináša župe možnosť participovať na údržbe a správe významných komunikácií, ktoré vedú k turisticky atraktívnym lokalitám a sú dlhodobo v zlom stave z dôvodu nejasných majetkových vzťahov.

„V kraji máme nádherné a turisticky atraktívne miesta, no roky sa obce a mestá, prípadne súkromný sektor trápia so stavom komunikácií , ktoré k nim vedú. Nevedeli sme im pomôcť, lebo sme nemali mandát na údržbu, keďže sme neboli majitelia, alebo nemali sme v správe cestné telesá. Dnes sme našli a schválili spôsob, ako vytipovaným turistickým lokalitám napomôcť a zabezpečiť k nim celoročný kvalitný prístup. Je to malý krok samosprávy, no skutočne veľký krok v praxi. Chceme byť čo najviac v kraji a riešiť skutočné problémy a podnety, čo sa nám aj takýmito opatreniami darí stále viac,“

vysvetlil zámer župy podpredseda BBSK Ondrej Lunter. Jednou z prvých komunikácií, ktoré sa dočkajú zásahu zo strany samosprávneho kraja, je komunikácia v Banskej Bystrice vedúca na Šachtičky.

„Som nadšený, že sme túto moju myšlienku spred roka dokázali zhmotniť do reálneho materiálu, ktorý sme dnes schválili. Vďaka patrí vedeniu kraja a poslancom, ktorí materiál podporili v hlasovaní. Dáva nám to konečne nástroj, ako v teréne pomôcť a zabezpečiť zjazdnosť vybraných komunikácií v stave v akom si turisticky atraktívne lokality vyžadujú,“

hovorí poslanec BBSK za okres Banská Bystrica Martin Turčan.

„Cesta na Šachtičky je v zlom stave a turisti ako aj obyvatelia Banskej Bystrice desiatky rokov doplácajú na majetkovo-právne problémy problémovým prístupom k vyhľadávanej lokalite. Som skutočne šťastný, že práve táto doslova tepna k oddychu, relaxu a športovému vyžitiu Banskobystričanov dostane možnosť byť udržiavaná zo zdrojov samosprávneho kraja. Toto sú tie skutočné opatrenia na podporu turizmu, aké vítam a na akých rád spolupracujem, lebo ich okamžite pocítia ľudia,“

doplnil poslanec Martin Turčan.

Túto formu pomoci dostanú každý rok vybrané komunikácie. Okrem Šachtičiek v Banskej Bystrici tiež rekreačné stredisko na Prednej Hore v okrese Revúca, stredisko Skalka pri Kremnici, cesta medzi Hriňovou a Detvou cez Skliarovo,. Podľa objemu vyčlenených finančných prostriedkov v kraji sa bude pre ne poskytovať vhodná forma pomoci na zabezpečenie dobrej celoročnej zjazdnosti.

TS Martin TURČAN, foto ilustračné

Pozri tiež

Rekonštrukcia vojenského cintorína vo Zvolene

Obnova hrobov dôstojníkov i úprava zelene. Mesto pristupuje k rekonštrukcii jedného z vojenských cintorínov na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *