Policajná akcia „Železničné priecestia“

Železničná polícia vo Zvolene v utorok (8.1.) vykonala policajnú akciu na viacerých železničných priecestiach, ktorá bola zameraná na eliminovanie dopravno-bezpečnostných rizík na železničných priecestiach a v ich blízkosti; a taktiež na kontrolu dodržiavania bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky zo strany všetkých účastníkov cestnej premávky.

Do akcie sa zapojilo 7 železničných policajtov, ktorí v priebehu 4 hodín kontrolovali železničné priecestia a železničné zastávky vo Zvolene, Podzámčoku, Dobrej Nive a Bzovíku.

Na železničnom priecestí v mestskej časti Podborová vo Zvolene, sa krátko po sebe stali dve nehody.

V stredu (2.1.) v čase o 10.10 hodine došlo vo Zvolene, na ulici Borovianska na železničnom priecestí k poškodeniu dvoch drevených rahien chráneného železničného priecestia jednokoľajovej železničnej trate  Zvolen – Banská Bystrica. Vodič nákladného motorového vodidla MAN (smetiarske auto) nerešpektoval výstražné zvukové a svetelné znamenia železničného priecestia, signalizujúce prichádzajúci vlak. S vozidlom aj napriek tomu vošiel na železničné priecestie. V čase keď bol celým vozidlom na železničnom priecestí sa rahná závor začali zatvárať, kedy zareagoval tak, že zvýšil rýchlosť vozidla, aby urýchlene opustil železničné priecestie, pričom zlomil dva kusy zatvárajúcich sa rahien závor. Uvedeným konaním spôsobil poškodenej spoločnosti  škodu odhadnutú na 200 eur. V dôsledku vzniknutej udalosti musela byť jazda vlakov cez poškodené priecestie realizovaná zníženou rýchlosťou.

V sobotu (5.1.) o 15.20 hodine, na tom istom železničnom priecestí na Podborovej, vodička osobného motorového vozidla Škoda Octavia zlomila koniec rahna závory, ktoré sa nachádza na pravej strane v smere od Podborovej na ulici Borovianska cesta. Uvedené rahno zachytila a zlomila tak, že keď prichádzala k priecestiu, oslepilo ju zapadajúce slnko a nevedela uviesť v akom stave boli závor len, že videla kus dreva ako jej odtrhol  stierač a potom tesne ako prešla cez priecestie, prešiel osobný vlak. Uvedenou udalosťou nedošlo k meškaniu vlakov ani k zraneniu osôb. Škoda, ktorá vznikla pre spoločnosť bude vyčíslená dodatočne.

V obidvoch prípadoch poverený príslušník začalx trestné stíhanie za prečin poškodzovanie a ohrozovanie prevádzky všeobecne prospešného zariadenia.

Obnovená trať Zvolen – Šahy

Od 2. januára 2019 došlo k obnoveniu železničného spojenia pre osobnú dopravu na trase Zvolen – Šahy. Na predmetnej trati v okrese Zvolen a Krupina sú len 2 železničné priecestia zabezpečené závorami, ďalších 6 priecestí je vybavených zabezpečovacím zariadením s dvoma červenými striedavo prerušovanými svetlami. Ostatné železničné priecestia na tejto trati sú označené iba zvislou dopravnou značkou „Stoj, daj prednosť v jazde“ doplnenú o dopravnú značku „Výstražný kríž pre železničné priecestie jednokoľajové“.

Obnovením železničného spojenia Zvolen – Šahy, dôjde na trati k zvýšenému pohybu vlakov a tým vzniká aj väčšie riziko pri pohybe vozidiel a chodcov cez železničné priecestia. Preto upozorňujeme občanov a vodičov, ktorí nie sú na zvýšený pohyb vlakov na uvedenej trati zvyknutí, aby boli obozretnejší a opatrnejší pri prechádzaní cez nechránené železničné priecestia, aby tak predišli dopravným nehodám, alebo zrážkam osôb vlakom.

Zdroj a foto. TS KRPZ-BB, Mária Faltániová

Pozri tiež

NA MOL OPITÝ MOTORKÁR S POZITÍVNYM TESTOM NA KORONAVÍRUS MAL BYŤ DOMA

Peňažný trest už dostal, teraz mu hrozí trestné stíhanie. Na linku 158 prijali trenčianski policajti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *