Policajti chytili zlodejov aj s ukradnutými vecami

Vyšetrovateľ v Lučenci obvinil zo zločinu krádeže a prečinu porušovania domovej slobody v spolupáchateľstve, štyroch mužov z Lehôtky, z ktorých jeden je mladistvý (22, 22, 19 a 16 r.).

V utorok (29.1.) o 12.30 hodine, v katastri obce Lehôtka, sa vlámali do chaty, ktorá je vyžívaná na trvalé bývanie. Ukradli viac ako 60 kusov rôzneho elektrického a ručného náradia a ďalšie veci. Majiteľovi domu z Banskej Bystrice spôsobili poškodením škodu 50 eur a krádežou až 1 000 eur. Majiteľ má svoj dom dostatočne zabezpečený proti vlámaniu, preto krátko po skutku policajti podozrivých zadržali aj s ukradnutými vecami. Po vykonaní procesných úkonov boli obvinení zo zadržania prepustení a stíhaní budú na slobode. Ukradnuté veci boli majiteľovi vrátené a tak mu vznikla len minimálna škoda. Obvineným hrozí za túto krádež vlámaním vysoký trest (3 až 10 rokov), mladistvému sa trest znižuje na polovicu.

Rady od polície ako urobiť svoje bývanie bezpečnejšie

Prevencii pred trestnými činmi krádeží vlámaním do bytov a rodinných domov treba venovať pozornosť nielen v čase keď majitelia odchádzajú na dovolenky, pretože k tomuto druhu trestnej činnosti dochádza väčšinou v pracovnej dobe.

Ak chce majiteľ urobiť svoj byt alebo rodinný dom v čase svojej neprítomnosti bezpečnejší, nejde to bez vynaloženia určitých finančných prostriedkov a technických úprav.

Bytom veľmi dobrú ochranu pred krádežami vlámaním poskytujú bezpečnostné dvere s bezpečnostnými zámkami a viacbodovým uzamykaním. Jednoduchá univerzálna rada ako zabezpečiť rodinný dom pred krádežou vlámaním neexistuje, pretože každý dom je iný.

Kritickými miestami sú jednak vchodové dvere do domu (niekedy ich je dokonca viacero) a ľahko dostupné okná v prízemí (niekedy je až neuveriteľné, cez aké malé okná resp. iné otvory sa páchatelia dokážu prepchať).

Pokiaľ si teda majitelia nechcú „pokaziť“ vzhľad svojho domu ochrannými mrežami, zostáva možnosť elektronického zabezpečenia domu, s tým že narušenie domu signalizuje vonkajšia siréna, čo by malo stačiť na upozornenie susedov na to, že sa niečo deje a páchateľa prinútiť k úteku bez toho, aby niečo z domu odniesol.

Ďalšou možnosťou je vyviesť signál elektronického zabezpečenia domu na centrum registrácie poplachov príslušného policajného útvaru, čo zaručí rýchly príchod policajnej hliadky k napadnutému domu.

Zdroj a foto:  TS KRPZ BB, Mária Faltániová

Pozri tiež

Dopravná situácia v okrese Banská Bystrica v mesiaci november

V novembri dopravná polícia v Banskej Bystrici zaevidovala 26 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *