Populárne diskusné podujatie Globsec City Talks sa vracia do mesta pod Urpínom

Do Banskej Bystrice sa po necelom roku vracia populárne diskusné podujatie GLOBSEC City Talks, ktoré je súčasťou prestížnej medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC. Ako hýbe ropa svetovou politikou? Kto ju používa ako zbraň? Zaplaví nacionalizmus celú Európu? Záujemcovia budú môcť na tieto témy diskutovať v Cikkerovej sieni radnice už budúci týždeň, 14. apríla.

Minuloročná premiéra City Talks v Banskej Bystrici dokázala, že záujem má aj laická verejnosť.

„Debaty sú otvorené a rečníci očakávajú, že diváci sa zapoja, budú klásť otázky a prezentovať svoje názory,“

uviedla manažérka GLOBSEC fóra Lucia Martišková.

GLOBSEC už jedenásť rokov pravidelne spája špičkové mená zo sveta domácej i zahraničnej politiky, bezpečnosti a medzinárodných organizácií. V minulosti ho poctili svojou návštevou také osobnosti ako britský premiér David Cameron, americký senátor John McCain, chorvátska prezidentka Kolinda Grabar-Kitarović či bývalý švédsky premiér Carl Bildt.

„Som rád, že medzinárodne uznávané podujatie sa po roku opäť vráti do nášho mesta a otvorí témy, ktoré sú v poslednom období aktuálne. Verím, že do diskusie v Cikkerovej sieni radnice sa zapoja so svojimi postrehmi a reflexiou na celospoločenské problémy nielen študenti z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela, ale aj mnohí Banskobystričania,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

BB1

Verejné debaty City Talks v minulosti navštívil napríklad ruský historik Andrej Zubov, estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves, zakladateľ spoločnosti Stratfor George Friedman či špičková americká reportérka Kathleen Koch.

Veľmi si ceníme spoluprácu s mestom Banská Bystrica, ako aj s Univerzitou Mateja Bela, bez ktorých by sa takéto podujatie nedalo zorganizovať,“ doplnil zakladateľ GLOBSEC konferencie Róbert Vass.

Banskobystrické diskusie budú v slovenskom jazyku a sú dostupné pre každého. Záujemcovia sa z kapacitných i bezpečnostných dôvodov musia vopred zaregistrovať na webe podujatia. Informácie o diskusiách sú dostupné aj na Facebooku – GLOBSEC City Talks Banská Bystrica.

14. apríl, Cikkerova sieň Radnice, Nám. SNP 1, Banská Bystrica

Ropa: vládca geopolitickej scény

16:00 – 17:00 hod. Ovládajú politici ropu alebo ovláda ropa politikov? Ako vplýva táto strategická surovina na dianie vo svete?

Moderátor: Michal Hudec – výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ Energia.sk, Bratislava; Spíkri: Kristián Takáč – zástupca pre verejné záležitosti v spoločnosti RWE Slovensko, Bratislava, Igor Kosír – profesor na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB

Extrémizmus na pochode naprieč Európou

17:15 18:45 hod. Vzostup radikálnej pravice. Nacionalistické strany sa dostávajú na výslnie nielen na Slovensku, ale aj v iných európskych štátoch. Čo to znamená a ako sa s týmto javom máme vysporiadať?

Moderátor: Tomáš Gális – DenníkN, Bratislava, Spíkri: Radovan Bránik – krízový manažér, Bratislava, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev, Juraj Smatana – učiteľ, aktivista, Považská Bystrica

Ambíciou podujatia je sprostredkovať širokej verejnosti diskusie s kvalitnými odborníkmi.  Pozvaní hostia v roku 2015 v Banskej Bystrici diskutovali na tému „Aké budú naše vzťahy s Ruskom?“ Medzi spíkrami nechýbal profesor histórie z Moskvy Andrey Zubov, Stanislav Mičev, generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici, bývalý veľvyslanec ČR v Moskve Petr Kolář i Balázs Jarábik, externý spolupracovník Inštitútu pre stredoeurópsku politiku.

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD. hovorkyňa primátora www.banskabystrica.sk Tel.č. kanc.: 048/ 433 01 06 Tel.č. mob.: 0918 505 212 E-mail: zdenka.sekeresova@banskabystrica.sk

Zdroj a foto : TS mesto BB, Mgr. Sekerešová Zdenka

Pozri tiež

Video│Na nočnej rybačke

TV Hronka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *