Posilňovanie českej koruny môže lákať za prácou do Česka viac Slovákov

Posilňovanie českej koruny s vysokou pravdepodobnosťou ešte viac zníži dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku. Výhodnejší kurz koruny voči euru bude totiž podľa personálno-poradenskej spoločnosti McRoy Group lákať na západ čoraz viac Slovákov a hrozí aj zníženie záujmu predovšetkým Moravanov o dochádzanie za prácou na Slovensko.

„Očakáva sa, že koruna bude voči euru posilňovať aj naďalej. Práca v Česku tak bude pre Slovákov stále výhodnejšia a naopak, ľudia spoza rieky Moravy budú motiváciu pracovať u nás postupne strácať,“ upozornil podpredseda spoločnosti Luboš Sirota.

Posilňovanie českej koruny je spôsobené ukončením intervencií Českej národnej banky, ktoré jej hodnotu voči euru znižovali. Priemerná mzda v Českej republike bola pritom v poslednom štvrťroku 2016 na úrovni 29.320 českých korún. Pri prerátaní kurzom z 1. apríla 2017 to bolo 1084,72 eur.

Bankoví analytici však podľa Sirotu predpokladajú, že ku koncu roka by sa koruna mohla dostať na úroveň 25,50 českých korún za euro. Pri takomto kurze by sa priemerný český zárobok zo záveru vlaňajška vyšplhal na takmer 1150 eur.

„Tento vývoj môže do Čiech stiahnuť ďalšiu pracovnú silu zo Slovenska, aj tú lepšie platenú. Je reálne riziko, že k našim západným susedom sa bude presúvať nielen viac IT špecialistov, ale aj iných kvalifikovaných ľudí, ktorých je na domácom trhu nedostatok,“ dodal Sirota.

České firmy, ktoré tiež trpia nedostatkom ľudí, zvýšený záujem pracovníkov zo Slovenska podľa neho s vysokou pravdepodobnosťou privítajú. Na druhej strane, situácia slovenských firiem sa o niečo skomplikuje. Výsledkom totiž bude prehĺbenie nedostatku ľudí a zvýšený tlak na rast domácich miezd.

Navyše, postihnúť to môže podľa personálno-poradenskej spoločnosti ekonomicky a priemyselne najsilnejšie regióny západného Slovenska a Považia.

„Dôvod je ten, že ľudia z týchto regiónov môžu za prácou do Česka dochádzať bez toho, aby sa tam museli presťahovať, keďže za hranice to majú pomerne blízko. Navyše, ľudia, ktorí dochádzajú za prácou z východného Slovenska, napríklad do okolia Trnavy, do Bratislavy či Nitry, sa môžu rozhodnúť ísť ďalej na západ za lepším zárobkom,“ vysvetlil Sirota.

Táto situácia je podľa neho prirodzená a je veľmi ťažké sa tomuto vývoju brániť. Odhaduje preto rast tlaku firiem na väčšie otvorenie domáceho pracovného trhu pre cudzincov.

„V Česku pracuje výrazne viac ľudí zo zahraničia, než u nás, a to aj po zohľadnení veľkosti oboch trhov. Preto je načase zamyslieť sa nad tým, či nenadišla tá správna chvíľa otvoriť trh pre vybraných pracovníkov z Ukrajiny. Najmä tých kvalifikovaných, ktorých je na Slovensku výrazný nedostatok,“ uviedol Sirota.

Ide podľa neho o pozície, ako sú napríklad IT špecialisti či kvalifikovaní odborníci pre priemysel, po ktorých je dopyt firiem taký vysoký, že ho nie je možné pokryť z domácich zdrojov.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

DRB Slovakia stavia na Považí druhú výrobnú halu za 21,3 milióna eur

Spoločnosť Dongil Rubber Belt (DRB) Slovakia začala s výstavbou svojej druhej výrobnej haly v priemyselnom parku v Považskej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *