Pospíme si o hodinu viac

Už dnes v noci zo soboty na nedeľu sa skončí stredoeurópsky letný čas (SELČ).

V nedeľu o 3.00 ráno stredoeurópskeho letného času je potrebné si prestaviť ručičky hodín späť na 02.00 stredoeurópskeho času (SEČ), väčšina digitálnych a elektronických zariadení si zmení čas automaticky. K ďalšej zmene času na letný dôjde zo soboty na nedeľu 25. marca 2018.

Zmena času má svojich zástancov i odporcov. U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť psychické poruchy, depresie, či únava, no podľa odborníkov sa dajú tieto problémy zvládnuť už v priebehu niekoľkých vďaka odpočinku a relaxu.

Ako k tomu došlo

Prvú myšlienku na zmenu času, ktorá by šetrila denné svetlo možno nájsť už v roku 1784. Článok amerického spisovateľa, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina bol prvou úvahou, no následne až v roku 1907 prišiel prvý vážnejší návrh na zavedenie letného času. Podal ho londýnsky staviteľ William Willet v eseji The Waste of Daylight (Mrhanie denným svetlom). Vo viacerých západoeurópskych štátoch zaviedli striedanie času v čase ropnej krízy v rokoch 1973-74.

Na Slovensku sa čas mení od roku 1915

Na území Slovenska zaviedli striedanie letného a stredoeurópskeho času prvýkrát počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940-49. Od roku 1979 sa SELČ uplatňuje každý rok, pričom do roku 1995 trval na území Slovenska šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá letný čas na našom území sedem mesiacov.

Slovenská vláda nariadením z 8. februára 2017 schválila zavedenie letného času na Slovensku na roky 2017-21. Nariadenie nadobudlo účinnosť 1. marca 2017; týmto vládnym nariadením Slovensko prebralo právne záväzné akty Európskej únie.

Snahy o jeden jediný čas

Europoslanci zo susedného Česka v marci 2014 zverejnili správu o iniciatíve na zrušenie letného času. Iniciatívou For Only One Time (len za jeden čas) sa chcú obrátiť na poslancov Európskeho parlamentu.  Iniciatíva má jediný cieľ: zrušiť striedanie letného a štandardného stredoeurópskeho času a zaviesť v Českej republika a celej Európskej únii len jeden čas.

mp, tasr

Pozri tiež

Zmena času je tu opäť, pospíme si menej

Ani tento rok nebude výnimkou a v noci na zajtra dochádza k úprave času na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *