Postoj klubu Srdcom Bystričania k petícii za plánované neúmerné zvyšovanie daní v Banskej Bystrici

Téma ohľadom zvyšovania miestnych daní a poplatkov je v meste pod  Urpínom pálčivou témou. Rokovať o  návrhu VZN  budú  poslanci mestského zastupiteľstva  10. decembra 2019.

Za neprimeraný návrh ho považuje poslanecký klub Srdcom Bystričania. 

Pozvanie od predsedu petičného výboru pána Ing. Tomáša Novanského na rokovanie k občianskej petícii, ktorá vznikla minulý týždeň, dňa 25. 11. 2019 a zaoberá sa plánovaným zvyšovaním daní v meste Banská Bystrica, sme prijali a uvítali. Obdržali ju všetci predsedovia poslaneckých klubov v MsZ a nezaradení poslanci naraz. Nechceme však, aby občianska petícia bez politického podtónu, bola našou podporou považovaná, aj napriek tomu, že sme Srdcom Bystričania – klub nezávislých poslancov, za politickú. Nebudeme sa preto angažovať v jej priebehu, ani ju verejne podporovať. Názor kolegov poslancov v našom klube sa každým našim stretnutím postupne kreuje a hľadáme spoločný postup pri hlasovaní o VZN, ktorý má masívne upraviť dane z nehnuteľností, ale aj o VZN, ktorým je návrh rozpočtu mesta na rok 2020.

Máme za to, že návrh navýšenia daní v meste vychádza z kalkulovaného deficitu v rozpočte pre rok 2020, ktorý však podľa nás nie je reálny, a preto miera zvýšenia daní nie je pre nás akceptovateľná. Ak totiž mieru vykalkulovaného deficitu 2,5 mil. EUR ponížime prehodnotením výdavkov, pre predstavivosť o polovicu, tak aj plánované zvýšenie daní v meste vieme znížiť percentuálne o polovicu. Je len  na predkladateľovi materiálu, ako vie oprávnene a vecne zdôvodniť jednotlivé položky na strane výdajov mesta a ich opodstatnenosti. My v zásade nie sme, ako sme niekoľkokrát deklarovali, proti zmysluplnému navyšovaniu daní v postupných krokoch zohľadňujúc reálne výdaje mesta na svoj chod. Upozorňujeme tiež aj na nesúlad v argumentácii k úprave daní, kedy sčítavanie výdavkov navyše za posledné roky a pripočítanie ešte miery inflácie za ostatné roky dovedna, nie je objektívne ekonomické zhodnotenie nárastu výdavkov mesta.

Medziročné skokové navýšenie daní v priemere od 40 do 100 % považujeme za neprimerané aj po rokovaní nášho klubu s primátorom mesta, ktoré sa udialo minulý týždeň.

Štruktúra výdavkov mesta a ich opodstatnenosť  je v dobe, kedy mesto uvažuje o výraznom zvýšení daní, kľúčom k dohode a k riešeniu návrhu, ktorým sa majú zaoberať poslanci na svojom rokovaní dňa 10. 12. 2019, obzvlášť ak príjmy mesta za posledné roky stúpli z 50 mil. eur na aktuálnych 90 mil. eur.

Akceptujeme občiansku petíciu ako právo na vyjadrenie názoru obyvateľov mesta a jej výsledkami sa radi oboznámime vo chvíli, keď nám ich petičný výbor doručí.

 

Martin Turčan, predseda poslaneckého klubu Srdcom Bystričania, foto: redakčné

 

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *