Potulná galéria prichádza aj k vám !

Potulná galéria predstavuje výstavu 11 vizuálnych umelcov bojujúcich proti xenofóbii, rasizmu a extrémizmu.

  • 11 umelcov
  • 18 umeleckých diel
  • 11 škôl
  • 12 festivalov
  • 45 miest
  • 53 dní

Keywords:
tolerancia, menšiny, public art, kritické myslenie, hry, participácia, vzdelávanie, xenofóbia,rasizmus, extrémizmus, antifa
Vystavujúce autorky / autori:
Alena Foustková /CZ/, Projekt Karavan (Oto Hudec + Danka Krajčová), Kundy Crew, Stano Masár,
migrantas.org /ARG-D/, Tomáš Rafa, Shooty, Ivana Šáteková, Kateřina Šedá /CZ/ a Anna Witt /A/
Kurátor: Juraj Čarný
Vernisáž: Kaštieľ Snina, 21. 7. 2019, 13.oo – 19.oo
Finisáž: Festival svetlo a tieň, Trnava, 20. 9. 2019, 19.oo – 23.oo
Trvanie: 21. 7. – 20. 9. 2019
Navštívime festivaly Atmosféra v Hontianskych Nemcoch, Ružový bicykel v Bardejove, Skapal Pes fest v Trebišove, Hviezdne noci v Bytči, Minifest v Spišskom Hrhove, Tužina Groove, Kiosk na Stanici v Žiline, 4 živly v Banskej Štiavnici, na Gelnických ilumináciách, Tabačka v Košiciach, na Dobrom Trhu na Panenskej v Bratislave a oslavy 75. výročia SNP v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Navštívime aj mestá Strážske, Humenné, Veľké Kapušany, Giraltovce, Stropkov, Hanušovce nad Topľou, Žarnovica, Nová Kelča, Trstená, Tisovec, Kráľovský Chlmec, Bytča, Bardejov, Spišský
Hrhov, Gelnica, Banská Bystrica a mnohé ďalšie. Kompletný zoznam miest, pripájame nižšie.

„V roku 2019 sa budeme túlať po námestiach, školách a festivaloch slovenských dedín, obcí a miest. Hravou formou a metaforickým jazykom umenia upozorňujeme na problematiku extrémizmu, xenofóbie a rasizmu. Našim poslaním je motivovať ľudí ku kritickému mysleniu, upozorniť ich na potrebu tolerancie a porozumenia s menšinami,”

povedal kurátor Potulnej galérie Juraj Čarný.
V interiéri Potulnej galérie predstavíme divákom interaktívnu hru Aleny Foustkovej. Každý kto do galérie vstúpi si bude môcť modifikovať svoje vlastnosti – pridať dobré, ubrať zlé a ešte si ich aj vo
forme lístka podobného podomovým inzerátom odniesť domov. Danka Krajčová a Oto Hudec v rámci Projektu Karavan pripravili workshopy s rómskymi deťmi na Košickom sídlisku Luník IX. Pýtali sa ich, ako trávia čas vo svojom byte, ale aj mimo neho. Ako sa hrávajú, aké majú doma povinnosti, ako majú uložené veci. O čom snívajú, aj čo ich trápi, teší. Výsledkom spolupráce bude monumentálny objekt pre Potulnú galériu vytvorený spoločne s deťmi.

Tomáš Rafa predstaví fotografie z workshopov, ktoré každoročne organizuje v rómskych osadách. V prípade nepriaznivého počasia a priestorových možností premietneme jeho video dokumentujúce rasové nepokoje v Čechách a na Slovensku, ktoré bolo premiérované v New Yorskej galérii MoMA PS1.

V exteriéri Potulnej galérie predstavíme Shootyho karikatúru nacistickej čižmy, drtiacej Banskobystrické múzeum/pamätník SNP, architekta D. Kuzmu a sochára J. Jankoviča. Ďalšie Shootyho karikatúry predstavíme na nálepkách. „Kto už počul o holokauste?”

„Ujo chce, aby sme sa na Slovensku cítili bezpečne” a „Niežeby tu tých utečencov bolo viac, ako bývalo, ale teraz sa bojíme ich, lebo homosexuáli, židia, scientológovia a Maďari nás už nudili.” Aktivistická skupina Kundy Crew pre Potulnú galériu pripravila sériu výšiviek. Na kapote auta bude vystavená výšivka „Taká bola doba”, na nálepkách: „Nie som rasista ale …,” „Kto nemá chlieb, je chudobný, kto nemá rozum, je ešte chudobnejší” a „Kultúra nie je čierna a biela.” Ivana Šáteková vystavuje 2 výšivky z cyklu “Hore hajl – Dole hajl”.

V krojoch odetí Slováci, vítajú čiernych prisťahovalcov hajlovaním. Slovák sediaci za notebookom má na stene zavesené plagáty so symbolmi komunizmu, sionizmu, fašizmu a islámu. Stano Masár divákom ukáže, kde je HOAX a kde PRAVDA, resp. PRAUDA. Nálepky budú nainštalované na dverách auta, na tričkách mediátorov, ako aj k dispozícii návštevníkom galérie. Argentínsko – berlínska skupina migrantas.org pripravila pre divákov tašku s názvom “Spolužitie”, ktorá vznikla počas workshopov s migrantmi. Vybraní návštevníci Potulnej galérie si ju budú môcť sami dotvoriť aj odniesť domov ako darček. Rakúska autorka Anna Witt sa vo svojej performance/participatívnej fotoakcii bude pýtať ľudí nasledovnú otázku:

„Čo bola pre vás najdôležitejšia otázka, keď ste mali 16 rokov?”

Návštevníci Potulnej galérie budú vyzvaní napísať odpoveď na kartón a so svojou odpoveďou sa odfotiť. Významná česká sociálna architektka Kateřina Šedá pripravila originálny Rómsko – Československo – Rómsky kalendár, ktorý budeme rozdávať prioritne rómskym deťom. Naše mediátorky / mediátori budú denne realizovať workshopy a tvorivé dielne, rozdávať noviny, nálepky, magnetky aj tašky. Pre výstavu vznikol špeciálny sprievodca pre všetkých duchom mladých.

„Nárast extrémizmu, rasizmu a xenofóbie ma vedie k naliehavej potrebe aktívnejšie pôsobiť v priestore sprístupňovania kultúrnych hodnôt ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu ku kultúre a informáciám. Ktorých sociálna situácia neumožňuje dopriať si luxus cestovať za kultúrou a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácii je výrazne limitovaná,”

povedal Juraj Čarný.

„Mojou ambíciou je, aby výstava bola čo najviac virálna. Aby diváci z galérie odchádzali nielen s novými myšlienkami, ale aj s umeleckým dielom vo forme tašky, magnetky, odznaku alebo nálepky, ktoré by následne mohlo komunikovať s ďalšími a ďalšími ľuďmi,”

doplnil Čarný.

Usporiadateľ: Curatorial Studies Institute

Ďakujeme za podporu: Ministerstvo spravodlivosti SR, Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Bratislavský samosprávny kraj, Rakúske kultúrne fórum Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Curatorial Studies Institute.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Navštívené / plánované miesta:
21.7. Snina
22.7. Strážske
23.7. Nerv platforma, Humenné
24.7. Veľké Kapušany
25.7. Giraltovce
26.7. Festival Tužina Groove
27.7. – 28.7. Festival KIOSK, Stanica Žilina
29.7. Stropkov
30.7. Hanušovce nad Topľou
2.8. – 3.8. Festival Atmosféra, Hontianske Nemce
5.8. Bojnice
6.8. Akropola Kremnica
7.8. Nováky
8.8. Žarnovica
9.8. – 10.8. Festival 4 Živly, Banská Štiavnica
11.8. Nová Kelča (Domaša)
12.8. Kaluža (Šírava)
15.8. – 18.8. Hviezdne noci, Bytča
19.8. Handlová
20.8. Dolný Kubín
21.8. Trstená
22.8. Ružový bicykel, Bardejov
23.8. – 24. 8.Toto nie je fake a.k.a. minifest, EQO Spišský Hrhov
25.8. Tabačka, Košice
26.8. Hnúšťa
27.8. Rimavská Sobota
28.8. Revúca
29.8. Múzeum SNP, Banská Bystrica
30.8. – 31.8.Skapal pes fest, Trebišov
2.9. Tisovec – škola
3.9. Dobšiná
4.9. Čaklov
5.9. Svidník
6.9. Vranov nad Topľou
7.9. Gelnické iluminácie
8.9. Lučenec
14.9. Kráľovský Chlmec
15.9. Dobrý trh Panenská, Bratislava
16.9. Sološnica
20.9. Festival svetla a tieňa Trnava
+ viacero škôl v septembrových termínoch

viac info tu 

Zdroj a foto: TS Potulná galéria

Pozri tiež

Video│o sviatkoch sú útulky plné

Už pravidelne sa stáva, že po sviatkoch sú zaplnené útulky so zvieratami. Ani tento rok …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *