POZOR: SLOVÁCI SA VO VEĽKOM VRHLI NA KRYPTOMENY A PODVODNÍCI SA Z TOHO SNAŽIA ŤAŽIŤ

Zvyšujúca sa hodnota kryptomien neušla pozornosti mnohých Slovákov.

Vidina rýchleho zhodnotenia peňazí je dôvodom, prečo v týchto dňoch stále viac a viac ľudí ochotne investuje do bitcoinu, etherea a ostatných kryptomien.

Štatistiky hovoria jasne. Za posledný kvartál 2020 vzrástol celkový záujem o kryptomeny o viac ako 86 percent. Za tri mesiace napríklad do kryptomeny Bitcoin investovali viac ako 3,5 milióna.

Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/slovaci-sa-vrhli…

POZOR, PODVODNÍCI O ZÁUJME INVESTOVAŤ DO KRYPTOMIEN VEDIA

Polícia už registruje prvé podvody v súvislosti s kryptomenami.

Najčerstvejší je prípad z Bratislavy, kde policajti objasňujú prípad nebezpečného obchodovania do kryptomien, pri ktorom 64–ročná poškodená, prišla o celoživotné úspory.

Podľa doposiaľ zistených informácii mala poškodená koncom júna 2020 dostať prostredníctvom jej e – mailovej komunikácie od jednej spoločnosti so sídlom vo Veľkej Británii, ponuku na investovanie do kryptomeny. Poškodená sa ponuku rozhodla využiť. V ďalšom kroku mala prebehnúť komunikácia s údajným vedúcim manažérom spoločnosti, ktorému poškodená poskytla jej prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva, a tak z jej účtu bola prevedené suma na iný účet v celkovej hodnote 249,26 eur. Táto suma mala slúžiť ako vstupný kapitál.

O pár dní neskôr dňa 21.07.2020 mal manažér opätovne kontaktovať poškodenú a s jej súhlasom mal najprv uskutočnil transakciu vo výške 30 000,- eur a dňa 27.07.2020 transakciu vo výške 5000,- eur. Poškodená v nasledujúcich mesiacoch zistila, že na účte s kryptomenami, kde mala mať podľa pôvodnej ponuky spoločnosti 60 000,- eur, má naopak mínusovú hodnotu a to: – 6000,- Eur. Po tomto zistení poškodená okamžite kontaktovala políciu.

Takéto konanie je klasifikované ako zločin podvodu a v prípade preukázania viny hrozí osobe, ktorá trestný čin spáchala trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.

Obeťou takéhoto podvodu nemusia byť len seniori, investovanie do kryptomien môže byť veľká neznáma aj pre mladších ľudí.

RADY POLÍCIE

  • Na investovaní do kryptomien nie je nič zlé. Odporúčame však starostlivo vyberať spoločnosti, cez ktoré chcete investovať. Brookerske spoločnosti často vyžadujú od vás nielen výpis z účtu alebo aj fotografiu vašich dokladov na overenie totožnosti.
  • Ak si už nejakú vyberiete, overte si jej názov, kontaktné údaje a podmienky investovania. Taktiež si pozrite recenzie od ostatných užívateľov na internete.
  • Nezabúdajte, že investovanie do kryptomien v sebe ukrýva aj riziko, že ich hodnota môže nielen stúpať, ale aj klesať.
  • V prípade ak sa ste stali obeťou podvodu, choďte na políciu.
fb Polícia Slovenskej republiky, Foto: Pixabay

Pozri tiež

Marec v BDNR s navstevnik.online

Bábkové divadlo na Rázcestí na mesiac marec s radosťou prijalo ponuku portálu navstevnik.online. Portál vznikol z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *