Pozvánka: DUŠIČKY Z NOVÉHO ZÁMKU

Nový zámok, historický renesančný objekt, dominanta Banskej Štiavnice. Objekt v minulosti slúžil ako strážny objekt „vartovka“. Preto bol dômyselne situovaný na návrší s výborným výhľadom na okolie.

Slovenské banské múzeum pozýva návštevníkov do večerného Nového zámku, aby si vychutnali sviatočný výhľad na priľahlé „dušičkovo“ rozžiarené cintoríny. Obľúbené podujatie múzeum realizuje od roku 2014.

PROGRAM  PODUJATIA

  1. 17.00 / Vizitkár osobností , výstava kolekcie fotografií náhrobníkov osobností, ktorí sú na priľahlých cintorínoch pochovaní
  2. 17.00 / Epidémie a choroby banskoštiavnických baníkov v 18. storočí, prezentácia historičky  Mgr. Lucie Krchnákovej, PhD.
  3. 17.00 – 21.00 / Labyrint SVETLA, svetelná inštalácia na nádvorí zámku v koncepcii Ivana Slovenčáka a študentov Školy umeleckého priemyslu.
  4. 17.00 – 21.00 / DUŠIČKOVÁ VYHLIADKA z najvyššieho poschodia Nového zámku

Kurátorom komornej výstavy  Vizitkár osobností je historik múzea PhDr. Daniel Harvan. Vystavené fotografie náhrobníkov osobností budú doplnené o ich profilové medailóny.

Historička Mgr. Lucia Krchnáková, PhD. sa vo svojej vedeckej činnosti programovo zameriava na výskum špecializovanej lekárskej starostlivosti o baníkov v historických banských lokalitách. V prezentácii sa sústredí na protimorovú stratégiu lekára Gottfrieda Mollera (1710 – 1770), ktorú ako hlavný banský lekár vypracoval pre celú stredoslovenskú banskú oblasť.

Svetelná inštalácia Labyrint SVETLA bude zážitkovým prekvapením. Inštalácia motivovaná fenoménom labyrintu, ktorý svojim tvarom, peripetiami, jedným vchodom a východom evokuje ľudské putovanie životom. Mgr. art. Ivan Slovenčák sa venuje maliarskej autorskej tvorbe s presahmi do inštalácií a objektov. Ako pedagóg pôsobí na Škole umeleckého priemyslu v Banskej Štiavnici.

Vstupné na podujatie je 2 €.

Podujatie bude realizované aj vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja.

Udalosť: https://www.facebook.com/events/681319543257686

Po ročnej prestávke srdečne pozývame do Nového zámku v sobotu 30. októbra 2021, kde sa uskutoční podujatie Dušičky z Nového zámku. Podujatie pre vás pripravujeme podľa aktuálnych pravidiel Covid automatu a pre skupinu ZÁKLAD.

TS Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica, Petra Páchniková

Pozri tiež

Slovenská republika potrebuje užšiu spoluprácu s ázijskými krajinami

„Posledné desaťročia sa vyznačujú postupným presunom geopolitického a ekonomického ťažiska svetovej politiky do indicko–pacifického regiónu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *