Pozvánka: Festival Ľudia z rodu Rómov XVI. ročník

XVI. ročník podujatia pod názvom Ľudia z rodu Rómov otvoria v banskobystrickej historickej radnici 16. augusta. Najväčšie multižánrové podujatie na strednom Slovensku potrvá do 19. augusta a zavíta aj do miest Zvolen a Sliač.

V týchto priestoroch bude inštalovaná aj netradičná výstava Ako doma, zameraná na rómske ženy a ich postavenie v súvislosti s rastúcim extrémizmom a radikalizmom. Informoval  o tom Peter Oborník.

Návštevníkov čaká bohatý program, počas ktorého budú môcť vidieť premiéru divadelnej formácie ARA ART z Česka, tematickú výstavu venovanú rómskym ženám a dievčatám, pietny program venovaný obetiam rómskeho holokaustu.

Záver festivalu bude patriť tradične unikátnemu formátu – KlaJazzRom na ktorom si diváci budú môcť vypočuť repertoár klasickej, jazzovej a rómskej hudby v unikátnom prevedení troch cimbalových skupín zo Slovenska a Českej republiky. Šestnásty ročník festivalu uzatvorí galaprogram kde sa predstavia umelecké formácie zo Slovenska, Česka, Maďarska a Ruska.

Hlavným organizátorom festivalu Ľudia z rodu Rómov  je občianske združenie Quo Vadis  v partnerskej spolupráci i s Kultúrnym Združením Rómov Slovenska, ARA ART o.s.,  a mestami Banská Bystrica a Zvolen. Záštitu nad ním prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Úradu vlády SR.

ek, icbb, foto: ilustračné pf

Pozri tiež

Fámy, ale i skutočné problémy, ktoré znepokojujú Vrútočanov

Po Vrútkach sa šírili fámy o sťahovaní Rómov do miestnej ubytovne Fatra. Vo Vrútkach sa šíria reči …

Jeden komentár

  1. Magdaléna Pompova

    Dobrý deň, som vedúca sú oru Kerekica z Lomnický, radi by sme sa zúčastnili vystúpenia, pokiaľ nám zabezpečíte dopravu, občerstvenie, poprípade finančnú pomoc na kúpu krojov, nakoľko naše sú dosť o nosené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *