Pozvánka do Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici

Hudobné podujatia v mesiaci DECEMBER 2019

  • Utorok 10.12.2019 16:00 h Ján Móry: Slečna vdova

beseda s tvorcami operety, režisérom Tomášom Pilařom (CZ) a dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou, pri príležitosti premiéry v Štátnej opere v Banskej Bystrici 

  • 2.12. – 31.12.2019  THE BEATLES – príbeh známej kapely

Audiovizuálna výstava mapujúca tvorbu skupiny, ktorá sa stala celosvetovým fenoménom.

Okrem tematickej prehliadky knižných publikácií, audiovizuálnych dokumentov a hudobnín, milovníkom skupiny The Beatles ponúka výstava možnosť vzhliadnuť koncertné záznamy a pôsobivé filmové dokumenty o členoch skupiny. Medzi nimi nechýba napríklad koncert Paul McCartney Live Kisses, pôsobivý životopisný filmový dokument o Johnovi Lennonovi a beatlemánii Imagine John Lennon, či hudobný film s mimoriadne úspešnými skladbami Hello Goodbye a All You Needis Love, ale i Penny Lane a Strawberry Fields Forever TheBeatles: Magical Mystery Tour. V ponuke sú aj slávne filmy Help!, A Hard Day´sNight Yellow Submarine, či koncert najväčších Ringových hitov z éry Beatles a jeho sólovej dráhy naživo z Genesee Theatre a ďalšie.

Výstava je prístupná počas otváracích hodín Hudobného átria, v pracovných dňoch v časoch 10:00 – 17:00 h.

PROJEKCIE

  • Streda 4.12.2019   16:00 h  THE BEATLES Neznámy príbeh známej kapely, 2017, 147 min. titulky

Film vznikol v spolupráci s Paulom McCartneym, Ringo Starrom, Yoko Ono a Olíviou Harrisonovou, zachytáva obdobie od prvých vystúpení skupiny v The Cavern Clube v Liverpoole až po ich posledný koncert. Tvorcovia filmu sa zamerali na skutočnosť, prečo sa skupina The Beatles stala mimoriadnym celosvetovým fenoménom. Film prináša rozhovory s členmi skupiny a  doposiaľ  nezverejnené zábery. Tento jedinečný film natočil oscarový režisér Ron Howard (Apollo 13, Da Vinciho kód, Inferno).

  • Streda 11.12.2019  16:00 h GEORGE HARRISON: Život v materiálnom svete, 1 časť., 2011, 90 min.
  • Streda 18.12.2019 16:00 h GEORGE HARRISON: Život v materiálnom svete, 2 časť., 2011, 110 min.

Filmový dokument mapuje život jedného z najslávnejších muzikantov všetkých čias, jeho detstvo v Liverpoole, éru Beatles, sólovú kariéru i súkromný život. Oscarový režisér Martin Scorsese zachytáva Georga Harrisona nielen ako úspešného hudobníka, ale aj ako večného hľadača rovnováhy medzi materiálnym a duchovným svetom. Vo filme sa objavia doposiaľ nepublikované fotografie, videozáznamy, nahrávky a rozhovory nielen so samotným Harrisonom, ale aj s jeho manželkou Olíviou, Ericom Claptonom, Georgem Martinom, Paulom McCartneym, Yoko Ono, Ringom Starrom, Mickom Jaggerom a ďalšími. Všetci otvorene rozprávajú o Harrisonovom výnimočnom talente, ale i o jeho vnútorných rozporoch, prudkej povahe, experimentoch s drogami a náklonnosti voči ženám.

VSTUP VOĽNÝ!

PERKUSIE – DOTYK S HUDBOU

Objavujte pestrosť zvukov a harmónií etnických perkusijných a rytmických nástrojov. Individuálnym návštevníkom sú perkusie voľne k dispozícií v rámci otváracích hodín. Pre organizované skupiny ponúkame prezentáciu etnických nástrojov s rytmickým workshopom v dohodnutých termínoch.

Zdroj a foto:  Hudobné átrium – nádvorie ŠVK, Ingrid Guzmická

Pozri tiež

Medzinárodný festival The Legits Blast prichádza s novým konceptom

Populárny hudobno – tanečný festival The Legits Blast si získal srdcia mnohých tanečníkov i netanečníkov po …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *