Pozvánka: KOVAČICA ZNÁMA I NEZNÁMA

Banská Bystrica sa v novembri pridá ku svetovým metropolám ako New York, Moskva či Tokio a návštevníci mesta pod Urpínom budú môcť po prvýkrát na Slovensku obdivovať ucelenú zbierku všetkých 63 kovačických insitných maliarov, ktorí sa nachádzajú na Reprezentatívnom zozname slovenských insitných umelcov v Srbsku. Výnimočná výstava Kovačica známa i neznáma bude zdobiť priestory Thurzovho domu od 4. novembra do 24. novembra 2019.

Výstava Kovačica známa i neznáma, ktorá vznikla aj vďaka neúnavnej aktivite Pavla Babku z Kovačice, zakladateľa svetoznámej Galérie Babka, je unikátna svojím komplexným pohľadom, početnou prezentáciou diel a najmä zastúpením umelcov – maliarov troch generácií, od najstaršieho Vladimíra Boboša (1906), až po najmladšiu autorku Saňu Stvorcovú (1992). Maľované príbehy z Kovačice sa presunú z Banskej Bystrice do Bratislavy a Paríža. Práve v Thurzovom dome sa symbolicky začína kampaň za zapísanie slovenského insitného umenia zo Srbka do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

„Kovačické insitné umenie charakterizuje mimoriadna úprimnosť, jednoznačnosť, bezprostrednosť a jedinečná technika spracovania. I preto sa začína kampaň pre jeho zapísanie do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Úspech takého procesu obohatí nielen Slovensko a Srbsko, ale istotne aj celý (nielen umelecký) svet. Som v mene kolektívu pracovníkov Stredoslovenského múzea v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja úprimne rád, že tak významný proces štartuje práve u nás, s podporou pána predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja i pod záštitou pani ministerky kultúry Slovenskej republiky,“

približuje význam výstavy PhDr. Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Spontánne insitné umenie si vďaka svojmu pozitívnemu vyžarovaniu, bezprostrednosti a pestrým folklórnym detailom dokázalo v priebehu rokov získať priaznivcov nielen na poli milovníkov výtvarného umenia. Kovačica, najväčšia slovenská obec v Srbsku, má na mape svetového naivného umenia dominantné postavenie a mnohí ju považujú za akúsi mekku insity. Silný kolorit a očarujúca intenzita farieb sú rozoznateľnými znakmi kovačickej insitnej školy. Farba ako výtvarný element v tvorbe väčšiny naivných maliarov je prenesená z ľudových krojov a folklóru. Je živá, silná a intenzívna. Každý z umelcov vytvára svoj vlastný, rozpoznateľný a autentický štýl. Z ich obrazov možno čítať minulosť, sú však aj zrkadlom umelcovej duše v súčasnosti a tradície, ktoré zobrazujú, v nich zostávajú navždy zachytené pre budúcnosť.

Výnimočná výstava, ktorá prinesie na Slovensko po prvýkrát diela všetkých 63 autorov z Kovačice, potrvá v Thurzovom dome do 24. novembra. Komentované prehliadky s Pavlom Babkom sa uskutočnia v utorok 5. novembra a v stredu 6. novembra o 16.00 hod. v Thurzovom dome.

zdroj a foto: TS SSM, Martina Saktorová

Pozri tiež

Pozvánka na prednášku : PO STOPÁCH RYTIERA KRIŠAFANA

Cestovanie za letnými zážitkami už má väčšina z nás za sebou, no na zaujímavú cestu sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *