Pozvánka na finisáž výstavy Tomáš Klepoch: OBSERVER

Dejiny ľudskej civilizácie sú zaznamenávané prostredníctvom veľkých a významných udalostí, činov, stavieb či artefaktov. Tomu podlieha i spôsob, akým pristupujeme k ich uchovávaniu pre ďalšie generácie. Muzeálna prax často stojí na archivovaní a vystavovaní rôznych rekordov a kuriozít. Tomáš Klepoch však vystavuje banality. Zámerne odstupuje od videného a stavia sa do roly nezávislého pozorovateľa – observera.

Aktuálna Klepochova výstava v banskoštiavnickej Galérii Jozefa Kollára /Tomáš Klepoch: OBSERVER/16.2.-14.4.2018/ je výsledkom dlhodobejšieho umeleckého prieskumu. Autor zozbieraný obrazový materiál spracoval v umeleckej kolekcii pozostávajúcej z grafických listov a veľkorozmerných drevorezov.

Ústrednou postavou Klepochovho projektu “Observer” je absolútny cudzinec – návštevník z vesmíru, ktorý našu planétu a jej obyvateľov skúma lakonicky a bez nadšenia. Vyberie si okrajovú tému ľudských prejavov v prostredí mimo veľkých centier – na dedine či v prírode. Nezaujímajú ho maľované kostolíky, ale svojpomocné prístrešky pre autá. Nezaznamenáva domy, ale ich zadné a skryté dvory. Nekochá sa scenériou hôr, mapuje ľudské odpadky visiace na stromoch či zarastené trávou. Svoj vedecký výskum plánuje svojim mimozemským vedeckým súkmeňovcom predstaviť ako súbor artefaktov a zaznamenaných situácií, ktoré náš druh možno (a možno nie) odlišujú od mnohých iných podobných druhov v známom vesmíre. Na základe tohto príbehu Klepoch volí formu výberu a pozorovania lokalít – robí tak zdiaľky, cez kruhový hľadáčik ďalekohľadu, sám ako nepozorovaný a nepozvaný hosť.

Finisáž výstavy spojená s komentovanou prehliadkou autora a kurátorky Diany Klepoch Majdákovej sa v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici uskutoční v sobotu 14.4. o 17:00 hod.

Vstup je voľný!

TS: Iveta Chovanová

Pozri tiež

Knižnica na ceste k čitateľom

Banská Štiavnica, tajchy a leňošenie s dobrou knihou patria odjakživa k sebe.  Aj preto sa počas roku, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *