Pozvánka na Hradné Huky

Po roku sa múry Hradu Slovenská Ľupča opäť rozozvučia stredovekou až súčasnou gajdošskou hudbou.

Prvý septembrový víkend ožije hrad Slovenská Ľupča  gajdošskou hudbou. Podujatie s názvom Hradné Huky 2016,  prinesie počas dvoch dní  3.- 4. septembra záujemcom o históriu, tradície, či rôzne využitie výrazného prvku našej tradičnej hudby, gájd, ktoré sa v decembri 2015 stali súčasťou Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Počas prvého dňa s názvom Zahraj mi gajdoško,  3.9.2016, múry hradu privítajú rumunský kvartet TREI PARALE, ktorý interpretuje rumunskú stredovekú a tradičnú hudbu s etnoprvkami.  Dynamický balkánsky etnofolklór prináša, počas tohto ročníka, známa chorvátska skupina VEJA, ktorá má na svojom konte viacero medzinárodných ocenení.  Claymore bagpipes and drums z Nemecka privádza na Hrad Ľupča  mladý Austrálčan narodený v Sheffielde v Anglicku, Allen Grace, dnes žijúci v Nemecku. Allen vyštudoval hru na škótske gajdy v Haileybury College. V rokoch 2007 až 2011 bol súčasťou svetoznámeho  Cullen Pipe Band z mesta Cork v Írsku, ktorý je držiteľom mnohých ocenení svetových súťaží, organizovaných Royal Scottish Pipe Band Asociáciou. Unikátnou raritou tohto ročníka bude určite  spojenie etnojazzového majstrovstva slovenského PACORA tria s poľským perkusionistom a hráčom na škótske gajdy, Przemekom Wawrzyniakom a excelentným hráčom, skladateľom mnohých skladieb pre gajdy a sláčikový orchester, či škótskej opery, Lindsay Davidson zo Spojeného kráľovstva.  Záverom sobotného dňa zaznie nádherná moravská a česká ľudová hudba v podaní vynikajúceho Brnenského rozhlasového orchestra.

Domácim gajdošským tradíciám bude venovaná nedeľa na Hrade Ľupča, s názvom Gajdošská múzička,  kde vystúpia DFS Dratvárik a Drienka a Orchester Jána Berkyho Mrenicu ml. so sólistami, gajdošmi Ľubomírom Páričkom a jeho Bačovským triom, Pavlom Kužmom a jeho Goroľ muzičkou a hráčmi na škótske gajdy, Lindsay Davidsonom a Przemkom Wawrzyniakom. Oba dni bude Areál Hradu Ľupča dostupný na prehliadku a v okolí Hradu budú pripravené atrakcie pre deti.

Slovenská Ľupča, ek

 

Pozri tiež

Foto: Hradné Huky v etnošate a so slovanskou príchuťou

Cez víkend sa múry Hradu Slovenská Ľupča opäť rozozvučali gajdošskou hudbou. Napriek nepriaznivému počasiu Hradné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *